25 czerwca Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała, że budowa Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych (WZE) w Zielonce zbliża się ku końcowi. Projekt jest realizowany w związku z umową offsetową zawartą w ramach zakupu przez Marynarkę Wojenną Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (NDR), który później wszedł w skład Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) w Semirowicach.
Realizowana inwestycja zakłada zbudowanie zespołu budynków wraz z wyposażeniem specjalnym pozwalających na produkcję, serwisowanie i certyfikację pocisków rakietowych. Inwestycja wiąże się z ustanowieniem w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności rakietowych / Zdjęcie: Polska Grupa Zbrojeniowa
Umowa o wartości ponad 30 mln zł na budowę infrastruktury kompleksu produkcyjno-serwisowego wraz z wyposażeniem specjalnym rakietowych pocisków przeciwokrętowych NSM (Naval Strike Missile) została podpisana 31 maja 2019 (Centrum rakietowe w Zielonce, 2019-05-31).
Budowa zespołu budynków rozpoczęła się z początkiem czerwca 2019 i zakończyła w lutym 2020. Już w ostatnim kwartale 2019 rozpoczęto cykl szkoleń dla pracowników WZE, z których pierwsze były organizowane w Norwegii przez spółkę Kongsberg Defence and Aerospace (KDA). Kolejne odbędą się już na terenie spółki w nowych obiektach, tak aby w 2021 przyjąć pierwszą partię pocisków rakietowych NSM od Marynarki Wojennej. Obecnie Centrum jest stopniowo doposażane w ciężki sprzęt specjalistyczny m.in. komorę do badań klimatycznych i urządzenie do badań wibracyjnych rakiet.
Na wyposażeniu Marynarki Wojennej znajdują się 72 pociski manewrujące typu NSM. Proces recertyfikacji pocisków określony jest przez producenta i zgodnie z wytycznymi, powinien odbywać się co 10 lat od momentu wprowadzenia uzbrojenia. Podyktowane jest to koniecznością sprawdzenia materiałów wybuchowych oraz elementów elektroniki znajdujących się w rakiecie celem jej dalszej eksploatacji.
Prezes PGZ, Andrzej Kensbok poinformował, że projekty inwestycyjne Grupy takie jak Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM to efekt współpracy z partnerami zagranicznymi, czy to w ramach realizacji zobowiązań offsetowych, czy w ramach umów B2B (business-to-business). Część z nich to także własne projekty badawczo-rozwojowe (B+R), jak prezentowany niedawno demonstrator technologii Układów Wykonawczych Sterowania Rakiet (UWCR na poligonie w Ustce , 2020-06-03).
WZE jest beneficjentem dwóch umów offsetowych ze spółką KDA o łącznej wartości 1 410 320 000 zł. W ramach wykonania pierwszej, podpisanej 10 czerwca 2015, wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Uruchomiono je 23 listopada 2016. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do realizacji programu modernizacji MLU (Mid-Life Upgrade) i ponownej certyfikacji pocisków, będących na wyposażeniu MJR. Jej założeniem jest zapewnienie gotowości bojowej polskich pocisków rakietowych NSM (Polskie NSM w Norwegii, 2019-09-20).
Powstały kompleks jest elementem szeregu zaplanowanych na lata 2019-2022 inwestycji pozwalających na współpracę z Grupy podmiotami zagranicznymi, w tym z partnerami amerykańskimi przy realizacji programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu kr. Wisła (Próby Jelczy dla Wisły, 2020-06-08).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.