Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) zadebiutuje rozwijany przez Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ) zintegrowany system przenoszenia uzbrojenia i wyposażenia o roboczej nazwie Dromader. W Kielcach zostaną pokazane wybrane elementy, opracowane przez Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol we współpracy z innymi spółkami wchodzącymi w skład PGZ. Planuje się, że jesienią wybrane elementy trafią do prób polowych w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Podczas MSPO ujawniony zostanie zintegrowany system przenoszenia uzbrojenia i wyposażenia o roboczej nazwie Dromader, którego integratorem jest PSO Maskpol
Projekt Dromader rozpoczął się w czerwcu 2017, a jego celem było opracowanie nowoczesnego oporządzenia dla spieszonych żołnierzy. Podczas projektowania główny nacisk położono na wygodę użytkowania, funkcjonalność i ergonomię, jak też zastosowanie nowoczesnych, odpornych i lekkich materiałów. Opracowaniu Dromadera przyświecała idea, aby wszystkie elementy wyposażenia wchodzące w skład systemu były ze sobą wzajemnie kompatybilne. Dla przykładu, boczne kieszenie plecaków transportowego, medycznego i do przenoszenia radiostacji mogą być między sobą wymieniane.
W skład zintegrowanego systemu przenoszenia uzbrojenia i wyposażenia wchodzi blisko 60 elementów żołnierskiego ekwipunku: od ładownic na magazynki, uniwersalnych kieszeni, jak też specjalistycznych toreb, przez indywidualne osłony balistyczne i hełmy (proponowany jest nowy HP-05/HPB-05 widoczny na zdjęciach), po plecaki transportowe i specjalne noszaki.
Dromader w pierwszej kolejności będzie proponowany Wojskom Obrony Terytorialnej. Próby polowe nowego systemu rozpoczną się jesienią 2017. Elementy systemy zostaną dostarczone żołnierzom w nowym wzorze maskującym MAPA / Zdjęcia: PGZ
Podczas MSPO zostanie pokazanych 28 komponentów wchodzących w skład Dromadera. Do grudnia 2017 ma powstać pozostałe 30. Nie oznacza to jednak zakończenia prac nad systemem. Zgodnie z umową ma być nadal modyfikowany i dopracowywany, zgodnie z uwagami użytkowników. Możliwe będzie też uzupełnienie gamy wyposażenia Dromadera o dodatkowe elementy, o zostanie zgłoszona taka potrzeba.
Podczas tworzeniu projektu została podjęta decyzja o włączeniu do niego wzoru maskującego MAPA, autorstwa Macieja Dojlitko. To nowoczesny kamuflaż wielowarstwowy, składający się z sześciu warstw mikro- i makrowzoru. MAPA jest dostosowana do polskich warunków terenowych i występującej na obszarze kraju roślinności. Sprawdzono to dokładnie podczas badań towarzyszącego powstawaniu wzoru kamuflażu.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.