Griffin Armament (formalnie Hearing Protetion LLC) jest jedną z najdłużej działających na rynku twórców tłumików do platformy M4/AR15, będący założonym w 2005 przez dwóch braci-weteranów US Army – Austina i Evana Greenów. Po zakończeniu kariery w wojsku postawili sobie za cel dostarczanie tłumików do użytku zarówno dla konsumentów, jak i agencji rządowych.
Mildat zaprezentował trzy modele tłumików dźwięku.
Tłumik HRT-556 jest aktualnym produktem flagowym spółki oraz najkrótszym i najlżejszym dedykowanym tłumikiem do karabinków kalibru 5,56 mm, mierzący zaledwie 149 mm przy średnicy 38 mm i wadze 408 g. HRT-556, zgodnie z nazwą, został zaprojektowany by spełnić wyśrubowane wymagania jednostki FBI Hostage Rescue Team. Zakładały one wysoką efektywność w zmniejszaniu sygnatury dźwiękowej i wizualnej przy ograniczonym rozmiarze tłumika oraz niskim zjawisku przedmuchu gazów. Ponadto urządzenie miało się cechować odpornością na intensywne interwały ognia.
Według producenta, HRT-556 udało się spełnić wszystkie te wymagania – głównie dzięki technologii ECO-FLOW, która zwiększa wydajność tłumika, dzięki lepszemu przepływowi gazów w jego wnętrzu – jednocześnie poprawiając jego efektywność w tłumieniu dźwięku przy komorze broni jak i zmniejszając znacznie przedmuch gazów przy strzale w twarz strzelca. Dzięki zaślepce tłumiącej płomień wylotowy zminimalizowany został także błysk podczas wystrzału – zwłaszcza pierwszego, co jest częstym problemem wielu tłumików. By osiągnąć zakładaną wytrzymałość w konstrukcji zastosowano przegrody z Inconelu 718, pozostałe elementy stal nierdzewna 17-4 PH. Dla zminimalizowania rozmiarów i zapewnienia wymaganej powtarzalności montażu Griffin Armament zastosował swój własny system montażu DUAL-LOK, wymagający urządzenia wylotowego w tym standardzie
Alternatywą dla HRT-556 dla użytkowników, którzy nie chcą lub z powodów instytucjonalnych nie mogą dokonywać zmiany urządzeń wylotowych na broni w celu założenia tłumika, jednak chcą wciąż móc korzystać z najnowszych osiągnięć tej technologii jest GP-N. Montowany jest on na urządzeniach wylotowych standardu A2 – spotykanym praktycznie na całym świecie – nie tylko na platformach AR-15/M16. Jest całkowicie kompatybilny ze standardowym urządzeniem wylotowym wojskowego karabinka MSBS Grot co zostało także pokazane przez Mildat.
W pełni wykonany ze stali nierdzewnej 17-4, GP-N to uniwersalny tłumik ogólnego przeznaczenia o długości 167 mm i szerokości 38 mm. Waży 453 g. Montaż na broni jest prosty, szybki i bezpieczny. Dołączone klucze i geometria interfejsu zapewniają solidne mocowanie. Technologia ECO-FLOW także została zastosowana w tym modelu.
Ostatnim tłumikiem pokazanym przez spółkę Mildat był PSR 7 OTB, dedykowany do karabinów precyzyjnych 6,5 Creedmoor oraz 7,62 mm x 51/.308 Winchester. Jest to tłumik nachodzący na lufę. Choć tłumiki tego typu (znane jako typu Reflex lub OTB – Over the barrel) były bardzo popularne w latach 1990. oraz wczesnych 2000., współcześnie mało producentów decyduje się na wypuszczanie nowych modeli tego typu. Tłumiki OTB mają wciąż szereg zalet – broń z tłumikiem ma krótszą długość całkowitą. Pomimo dużej długości samego tłumika, pozwala to na stosunkowo małą długość dodaną do lufy broni. Ponadto znacznie zmniejszony jest wpływ tłumika na harmonikę lufy – i tym samym przesuniecie punktu trafienia.
Griffin Armament twierdzi także, że w PSR 7 OTB dzięki wspomnianym komorom ECO-FLOW znacznie lepiej wykorzystać dużą objętość dostępną w tłumikach OTB – efektem czego jest niezrównany poziom redukcji głośności strzału. Technologia spawania laserowego pozwoliła również zminimalizować masę tradycyjnie ciężkich tłumików OTB.
W momencie publikacji tego artykułu, z uwagi na amerykańskie prawo eksportowe, tłumiki Griffin Armament są dostępne jedynie dla użytkowników instytucjonalnych lub posiadaczy pozwolenia do celów myśliwskich. Przedstawiciele spółki Mildat zdradzili, że są w trakcie wprowadzania na rynek cywilny linię karabinków AR-15 Griffin Armament, które zostały zaprojektowane do użycia z tłumikiem. Więcej informacji o nich wkrótce.
Współpraca reklamowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.