Na stoisku PIT-Radwar zaprezentowano Okrętowy System Uzbrojenia OSU-35K, gdzie po raz pierwszy publicznie można było zobaczyć, stanowiącą jego zasadniczy element, armatę morską AM-35K kal. 35 mm. Na stoisku znalazł się egzemplarz prototypowy, który przechodzi obecnie cykl badań zakładowych (MSPO 2022: PIT-Radwar nagrodzony za OSU-35K).
Podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, spółka PIT-Radwar z Warszawy zaprezentowała Okrętowy System Uzbrojenia OSU-35K
OSU-35K jest zdalnie sterowanym, stabilizowanym okrętowym systemem uzbrojenia z armatą kal. 35 mm, z własnym optoelektronicznym systemem śledzenia celu. Przeznaczony jest do zwalczania zarówno celów nawodnych, jak i powietrznych wykonujących manewr kursem, prędkością oraz wysokością.
W skład systemu wchodzą:
- armata morska 35 mm AM-35K,
- zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K,
- blok systemu kierowania ogniem BSKO-35K,
- rezerwowe stanowisko kierowania ogniem RSKO-35K.
Cały system wraz z armatą opracowany został przez PIT-Radwar na potrzeby budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku niszczycieli min projektu 258 Kormoran II. Ze względu na wymóg ograniczenia masy systemu dla okrętów tego typu, w AM-35K zastosowano konstrukcję z włókien węglowych, co pozwoliło na osiągnięcie masy całego stanowiska artyleryjskiego na poziomie 3300 kg (bez amunicji). AM-35K może ona pracować zarówno w trybie autonomicznym z własną konsolą zdalnego sterowania, jak też we współpracy z systemem walki okrętu (Combat Management System, CMS).
Armata jest obecnie w trakcie prób, po zakończeniu których, co planowane jest w terminie do końca października, ma trafić na przekazany już odbiorcy niszczyciel min ORP Albatros. Na jego pokładzie system przejdzie badania kwalifikacyjne, których pozytywne zakończenie pozwoli na instalację następnej armaty tego typu, na drugim seryjnym niszczycielu min projektu 258 ORP Mewa (ORP Albatros przekazany Marynarce Wojennej RP).
Kolejna wersja armat AM-35 jest również przewidziana do zastosowania na projektowanych obecnie fregatach rakietowych proj. 106 powstających w ramach programu budowy okrętów obrony wybrzeża pk. Miecznik (MSPO 2022: Podział prac w polskich stoczniach w programie Miecznik).
Zdjęcia: Przemysław Gurgurewicz i Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.