Podczas XVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO 2020) w Kielcach, przedstawiciele brytyjskiej spółki BAE Systems poinformowali o finalizowaniu porozumienia z Hutą Stalowa Wola (HSW) dotyczącego wspólnej promocji na rynkach eksportowych 155-mm armatohaubic samobieżnych Krab (Kolejne Raki i Kraby, 2019-10-30).
Podczas XVIII MSPO 155-mm armatohaubicę Krab zaprezentowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek
Umowa ma zostać podpisana w najbliższym czasie, po uzyskaniu odpowiednich zgód eksportowych brytyjskiego Departamentu Handlu Międzynarodowego (Department for International Trade). Pozwoli ona na rozpoczęcie kampanii marketingowych ahs Krab i potencjalny udział HSW w globalnym łańcuch dostaw brytyjskiej spółki. W przypadku tego ostatniego chodzi o włączenie zakładu, w którym powstaje lufa 155-mm armatohaubicy, w produkcję uzbrojenia różnych kalibrów na potrzeby BAE Systems, a także produkcję w HSW amunicji dalekiego zasięgu.
HSW i BAE Systems współpracują ze sobą od połowy lat 1990. W 1999 ówczesny Departament Zaopatrywania Sił Zbrojnych MON (obecnie Inspektorat Uzbrojenia MON), w ramach programu dywizjonowego modułu ogniowego Regina, zdecydował o wyborze wieży ze zmodernizowanej 155-mm armatohaubicy samobieżnej BAE Systems AS-90 Braveheart (oryginalnie uzbrojonej w działo L31 o długości 31 kalibrów), do której opracowano nowe działo o długości 52 kalibrów (później zmienione na francuskie działo Nexter Systems).
Brytyjskie zgody są wymagane z uwagi na licencyjne wieże ahs Krab, jednak w porównaniu z AS-90, polskie działo jest zupełnie nowym typem uzbrojenia. Oprócz wspomnianej francuskiej armaty, seryjne pojazdy wykorzystują licencyjne podwozie PK9/K9PL od Samsung Techwin (obecnie Hyundai Rotem) z niemieckim silnikiem MTU MT 881 Ka-500, ale sama wieża otrzymała nowe podzespoły mechaniczne i elektroniczne, w tym produkowane przez Grupę WB: Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem TOPAZ i system łączności wewnętrznej FONET.