Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego przedsiębiorstwo Pagacz & Synowie z Torunia zaprezentowało szereg produktów koncernu Rheinmetall, którego jest nowym dystrybutorem w Polsce. Na stoisku w Kielcach promowano laserowe wskaźniki celu i dalmierze laserowe niemieckiego producenta (Eurosatory 2018: Rheinmetall VTAL dla G95, 2018-06-21).
Użytkownik może stosując dodatkowy niebieski filtr, ograniczyć moc emitera do 20% nominalnej (bezpicznej dla wzroku), przykładowo w celach szkoleniowych.
W module LLM-PI, stworzonym do współpracy z pistoletami samopowtarzalnymi, zabudowano laserowy wskaźnik celu oraz latarkę. Urządzenie może pracować w dwóch trybach – światła widzialnego (o długości fali 635 nm i mocy 5 mW) i podczerwonego (o długości fali 850 nm i mocy 0,4 mW). Latarkę oparto o diodę generującą strumień światła na poziomie 180 lumenów, pracującą w trybie ciągłym lub stroboskopowym. Urządzenie zasilane jest jedną baterią DL123.
Zestaw VTAL składa się ze wskaźnika/doświetlacza, włącznika na przewodzie oraz opcjonalnej latarki.
Kolejnym prezentowanym produktem jest rozwijany we współpracy z niemiecką jednostką specjalną KSK (Kommando Spezialkräfte), laserowy wskaźnik celu i dooświetlacz VTAL. Urządzenie jest wyposażone w trzy diody – emitującą światło widzialne (czerwone, o długości fali 640 nm i mocy maksymalnej 70 mW), emitującą światło w paśmie podczerwonym (o długości fali 850 nm i mocy maksymalnej 30 mW) i służącą do doświetlania celów (o długości fali 830 nm i mocy maksymalnej 75 mW). Producent zapewnia, iż ta ostatnia współpracuje ze wszystkimi urządzeniami noktowizyjnymi pozostającymi obecnie w służbie.
Złączki VTAL są wyposażone w uszczelki, aby zapewnić wodoszczelność całego zestawu (do głębokości zanurzenia 30 metrów).
Wielkim nieobecnym był TAC-RAY BALLISTIC, taktyczny dalmierz laserowy z komputerem balistycznym. Jest to nowość w ofercie Rheinmetall, przeznaczona dla strzelców wyborowych i snajperów. Wykorzystany w urządzeniu laser jest niewidoczny dla gogli noktowizyjnych oraz zapewnia precyzyjny pomiar na odległość do 2500 metrów. Dystrybutor spodziewa się, że pierwsze egzemplarze trafią do Polski w najbliższym czasie.