21 listopada 2023. W ostatnich dniach hinduska prasa poinformowała, że w odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa na Litwie wynikające z zmieniającej się dynamiki geopolitycznej, MKU, wiodący dostawca zaawansowanych rozwiązań ochrony balistycznej z Indii, nawiązał strategiczną współpracę z litewską Państwową Służbą Straży Granicznej. Współpraca ma na celu wzmocnienie obrony granic Litwy w obliczu eskalacji zagrożeń i potencjalnych prowokacji.
Lewy przód hełmu KAVRO HCH 133-B / Zdjęcia: MKU Limited
W miarę jak Litwa dostosowuje się do zmieniającego się krajobrazu bezpieczeństwa, trwają przygotowania na wypadek różnych sytuacji awaryjnych, w tym infiltracji wrogich migrantów, incydentów transgranicznych i niedawnych wtargnięć do przestrzeni powietrznej. W ramach tych przygotowań rozważa się tymczasowe zamknięcie wybranych przejść granicznych w celu zwiększenia środków bezpieczeństwa.
Decyzja o wyborze MKU jako dostawcy taktycznych hełmów balistycznych wpisuje się w zaangażowanie Litwy we wzmacnianie strategii ochrony granic. Litwa, otoczona Polską i Łotwą, postrzega bezpieczeństwo granic jako kwestię kluczową, biorąc pod uwagę jej pozycję jako zewnętrznej granicy zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO.
Neeraj Gupta, dyrektor zarządzający MKU, powiedział:
Współpraca MKU z Litwą to coś więcej niż tylko partnerstwo; zwiastuje istotny postęp w zakresie bezpieczeństwa granic. Nasze zaawansowane hełmy oferują podwójną zaletę: najnowocześniejszą ochronę balistyczną i komfort noszenia, dzięki czemu idealnie nadają się do użytku w służbach straży granicznej. Ta współpraca oznacza unię wspólnych celów, ponieważ Litwa i MKU dążą do wzmocnienia granic kraju, ustanawiając jednocześnie punkt odniesienia w zakresie zaawansowanych rozwiązań obronnych.
MKU Limited to prywatna hinduska firma z siedzibą główną w mieście Kanpur w stanie Uttar Pradesh na północy Indii, która została założona w 1985 roku pierwotnie jako M Kumar Udyog. Firma od początku specjalizowała się w produkcji i dostawie hełmów oraz butów śnieżnych z włókna szklanego. Obecny profil produkcji z naciskiem na indywidualne wyposażenie ochronne żołnierza jest wynikiem powzięcia decyzji przez kierownictwo firmy o sprowadzeniu do kraju najnowszych technologii w dziedzinie obronnej po analizie konfliktu zbrojnego pomiędzy Indiami i Pakistanem trwającego od 3 maja 1999 roku do 26 lipca 1999 roku mającego miejsce w dystrykcie Kargil (wojna w Kargil) w Dżammu i Kaszmirze oraz w innych miejscach wzdłuż linii kontroli. Stwierdzono wówczas, że indywidualne wyposażenie ochronne żołnierzy indyjskich jest nieporęczne i zbyt ciężkie.
Prawy przód hełmu KAVRO HCH 133-B
Datą przełomową w historii firmy był 1992 rok kiedy to MKU stała się jedynym dostawcą hełmów z włókna szklanego dla hinduskiej armii. W 2003 roku MKU wygrała pierwszy międzynarodowy kontrakt na produkcję i dostawę kamizelek kuloodpornych dla hiszpańskiej armii. Z kolei w 2008 roku MKU zaangażowała się w branżę helikopterową i statków morskich po przejęciu AST GmBH w Niemczech.
Siedem lat temu hinduskie przedsiębiorstwo weszło do branży elektrooptycznej, a w 2019 roku rozpoczęło produkcję urządzeń noktowizyjnych na wielką skalę mając dzisiaj w swoim portfolio szerokie spektrum tego wyposażenia dla indywidualnego żołnierza. W 2017 roku MKU wygrało najdroższy przetarg na dostawę hełmów bojowych dla armii Dekanu. W dniu 15 listopada 2023 na tegorocznych targach MILIPOL Paris 2023 MKU Limited hinduska firma po raz pierwszy na tak prestiżowej imprezie ogłosiła kolejny swój sukces odsłaniając z pompą następny kamień milowy w swojej działalności którym okazał się kuloodporny hełm bojowy model KAVRO DOMA 360 w wersji high-cut.
Dzisiaj MKU Limited opiera się na trzech platformach projektowo-produkcyjnych tj. KAVRO Platform Protection, AUTRO Platform Intelligence oraz NETRO Platform Optronic, których sztandarowym hasłem jest fraza: „Bezpieczeństwo żołnierzy jest najważniejsze, zawsze i za każdym razem”.
Hełm balistyczny, który ma być dostarczony przez MKU dla litewskiej Państwowej Służby Straży Granicznej to model KAVRO HCH 133-B LIGHTWEIGHT HI-CUT BALLISTIC HELMET o odporności balistycznej V50>= 650 m/s dla standardowego odłamka o masie 1,1 g FSP zgodnego z warunkami normy MIL-STD 662F/STANAG 2920. Hełm jest odporny na ostrzał amunicją 9 mm FMJ RN przy 436+/- 9 m/s, .44Mag SJHP przy 436+/- 9 m/s i .357 SIG FMJ FN przy 448 +/- 9 m/s. Masa maksymalna tego modelu wynosi 1650 g. Wyposażenie wewnętrzne hełmu typu Twistfit może być regulowane w zakresie od 52 cm do 64 cm. Barwa hełmu to Olive Green.
W komunikacie nie podano wartości zawartego kontraktu ani liczby dostarczanych osłon balistycznych głowy dla litewskiej Straży Granicznej.