20 lutego br. estońska spółka Milrem Robotics, część emirackiej grupy EDGE, poinformowała o swoim udziale w rozpoczynającej się dziś Międzynarodowej Wystawie Obronnej i Konferencji IDEX 2023 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spółka prezentuje swoje systemy robotyczne i autonomiczne na stoisku A05 – C10 (Estońska Milrem Robotics przejęta przez grupę EDGE z ZEA).
Prezentowane systemy robotyczne są przeznaczone do szerokiej gamy zadań w siłach zbrojnych, w tym zwiadu, nadzoru i rozpoznania (ISR) oraz wyrafinowanych operacji bojowych.
Bezzałogowe systemy Milrem Robotics są uzupełnione o zestaw MIFIK (Milrem Intelligent Functions Integration Kit), który umożliwia pojazdom użycie funkcji autonomicznych, w tym poruszanie się po wcześniej wytyczonych punktach trasy czy śledzenie i podążanie za innymi pojazdami. Zestaw może pełnić rolę systemu dowodzenia i kontroli, przeznaczonego specjalnie dla systemów robotycznych, który integruje wiele różnych bezzałogowych zasobów lotniczych i naziemnych.
Rozwiązania Milrem Robotics mają na celu ułatwienie współpracy systemów załogowych z bezzałogowymi, od pojedynczego żołnierza, przez załogowe i bezzałogowe pojazdów powietrzne i naziemne, roboty i czujniki w celu uzyskania zwiększonej świadomości sytuacyjnej, zwiększonej siły ognia i lepszej przeżywalności na polu walki.
W ciągu dziesięciu lat Milrem Robotics przekształciła się z programisty pojazdów w integratora systemów w dziedzinie robotyki. Zapewniamy pełne rozwiązania systemowe, w tym różne systemy naziemne i powietrzne ze zintegrowanym sterowaniem i kontrolą. W ciągu najbliższych lat zwiększymy nasze portfolio produktów pod względem nowych autonomicznych systemów naziemnych i będziemy pracować nad załogowymi bezzałogowymi rozwiązaniami zespołowymi – powiedział Kuldar Väärsi, dyrektor wykonawczy MIlrem Robotics.
W sumie trzy systemy Milrem Robotics są prezentowane na IDEX 2023.
Bojowy pojazd bezzałogowy Type X RCV (Robotic Combat Vehicle) o masie 12 ton i napędzie spalinowo-elektrycznym został zaprojektowany do wsparcia ogniowego jednostek piechoty zmechanizowanej, który może działać na najbardziej niebezpiecznych pozycjach i zapewniać oddziałom równą lub nadrzędną siłę ognia w porównaniu z tradycyjnymi załogowymi bojowymi wozami piechoty. Dzięki systemowi świadomości sytuacyjnej Vegvisir, operatorzy Type X RCV dysponują wirtualną kopułą zapewniającą obraz w zakresie 360 stopni z fuzją czujników optoelektronicznych, na krótkich i średnich dystansach oraz możliwości atakowania celów w każdych warunkach. Prezentowany na IDEX 2023 pojazd został skonfigurowany z 30-mm armatą automatyczną i wyrzutnie amunicji krążącej Halcon Hunter 2S (IDEX 2021: Amunicja krążąca Halcon Shadow, Type X RCV zostanie zaprezentowany Amerykanom).
Dwa pozostałe prezentowane systemy robotyczne oparte są na flagowej bezzałogowej samobieżnej platformie THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) dostosowanej do skonfigurowania jej do wielu rodzajów zadań. Platformy THeMIS zostały dostarczone do sił zbrojnych 16 państw, w tym 8 z NATO (Stanów Zjednoczonych, Estonii, Hiszpanii, Niderlandów, Norwegii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii) i sprawdziła się podczas 12-miesięcznego rozmieszczenia w Mali w ramach kontyngentu estońskiego, podczas operacji Barkhane pod francuskim dowództwem.
THeMIS Combat w wersji bojowej zapewnia precyzyjne wsparcie bezpośredniego ognia dla jednostek zmechanizowanych. Dzięki samostabilizującemu się, podwójnie sterowanemu modułowi uzbrojenia Scorpion z dwoma 12,7-mm karabinami maszynowymi spółki Wahaj (znanej pod międzynarodową marką Saudi Advanced Technologies), zaawansowanym czujnikom i systemowi kierowania ogniem, THEMIS Combat pozwala jednostkom zmechanizowanym rozpoznawać i atakować przeciwka na dużych dystansach, zwiększając siłę ognia i przeżywalność. Pojazd wyposażono w radar Spexer 2000, który może wykrywać małe i powolne cele, jak również te szybkie i manewrujące w ruchu oraz działać w środowisku o wysokim przeciwdziałaniu radioelektronicznym.
Z kolei wariant THeMIS Observe został opracowany do wsparcia misji rozpoznawczych. Został wyposażony w różnorodne czujniki do wsparcia operacji dziennych i nocnych, akustyczny detektor wystrzału, wyrzutnie granatów dymnych i radar nadzoru naziemnego. Do samoobrony został uzbrojony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia deFNder Light spółki FN Herstal. Połączenie tych systemów pozwala jednostkom zmechanizowanym na integrację wielu czujników na jednej platformie i szybsze reagowanie na pojawiające się zagrożenia.
Produkty estońskiej spółki są prezentowane na stanowisku grupy EDGE, jednej z wiodących w branży obronnej w regionie Bliskiego Wschodu i wschodzącym liderze w zakresie rozwoju i produkcji zaawansowanych technologicznie autonomicznych systemów uzbrojenia.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.