30 kwietnia Dowództwo Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC) podpisało umowę ramową o wartości 6 068 344 959 USD (25,27 mld zł) ze spółką Lockheed Martin na dostawy nieokreślonej liczby przechwytujących pocisków przeciwrakietowych/przeciwlotniczych PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) z terminem do 30 lipca 2027.
Pociski przechwytujące PAC-3 MSE w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach były wykorzystywane bojowo przez Arabie Saudyjską do ochrony infrastruktury własnej przed atakami rakietowymi ze strony rebeliantów Huti z Jemenu, powiązanych z Iranem / Zdjęcie: US Army
Umowa obejmuje dodatkowe usługi, sprzęt, wyposażenie oraz wszelkie wsparcie techniczne, planistyczne, zarządcze, produkcyjne i testowe w celu wyprodukowania pocisków PAC-3 MSE oraz powiązanego wyposażenia naziemnego i części zamiennych. Finansowanie przewidziano na lata fiskalne 2021-2023. Prace będą realizowane w zakładach Lockheed Martin w Huntsville (Alabama), Camden (Arkansas), Ocala (Floryda), Chelmsford (Massachusetts), Grand Prairie i Lufkin (Teksas) i Archbald (Pensylwania).
Lockheed Martin komentując otrzymane zamówienie poinformował, że w związku z tak dużym zleceniem konieczne będzie zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładów rakietowych w Camden. Obecnie trwa budowa nowej hali produkcyjnej o powierzchni roboczej prawie 7,9 tys m kw. (85 tys. stóp kw.). Budowa infrastruktury zakończy się w czwartym kwartale 2021, a rozpoczęcie produkcji nastąpi w pierwszym kwartale 2022.
O ile komunikat Departamentu Obrony nie precyzuje do kogo trafią zamówione pociski, to producent podkreśla, że zamówienia na PAC-3 MSE, oprócz sił zbrojnych USA, złożyły także Bahrajn, Katar, Korea Południowa, Japonia, Niemcy, Polska, Rumunia, Szwecja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Co ciekawe, w przypadku Polski ostatnia umowa produkcyjna na pociski została podpisana 30 stycznia 2020 (Kolejne fundusze na Wisłę, 2020-02-01;PAC-3 MSE dla Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu, 2018-12-26).
PAC-3 MSE jest rozwinięciem PAC-3 CRI (Cost Reduction Initiative) i został opracowany w celu zwiększenia możliwości systemu MIM-104 Patriot w zakresie przechwytywania rakietowych pocisków balistycznych. W ramach projektu otrzymały one mocniejsze silniki rakietowe. Poprawiono też ich osiągi, takie jak zasięg i pułap przechwytywania.
PAC-3 MSE mogą być używane do niszczenia celów manewrujących, takich jak pociski samosterujące oraz załogowe i bezzałogowe statki powietrzne. Są pozbawione klasycznej głowicy bojowej z ładunkiem wybuchowym. Do niszczenia celów wykorzystując energię kinetyczną (hit-to-kill).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.