23 czerwca br., z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, został zawarty, pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), spółką Mesko ze Skarżyska-Kamiennej, aneks do umowy na dostawę przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (ppzr) Piorun. Zamówienie zostało zapowiedziane 30 marca br. (MON zamówi kolejne ppzr Piorun).
Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko dostarczy Wojsku Polskiemu 3500 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun
Przedmiotem aneksu do obecnie realizowanej umowy z 20 grudnia 2016 r. jest znaczące zwiększenie przedmiotu zamówienia, czyli dostaw pocisków oraz mechanizmów startowych do przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun, które aktualnie obejmują 1300 pocisków oraz 420 zestawów startowych.
Zgodnie z przedmiotowym aneksem, o wartości ok. 3,5 mld zł brutto, Mesko dostarczy do Sił Zbrojnych RP w najbliższych latach ok. 3,5 tys. kolejnych pocisków oraz 600 zestawów startowych. Będące efektem aneksu dostawy rozpoczną się już w bieżącym roku i do końca 2023 r. będą realizowane równolegle z trwającymi dostawami, wynikającymi z pierwotnego zamówienia, a następnie przełożą się na wydłużenie terminu realizacji umowy i zapewnią ciągłość zamówienia w polskim przemyśle obronnym.
Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe #PIORUN przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. PIORUN to zmodernizowana wersja ppzr GROM, który również używany jest w #WojskoPolskie. #modernizacja pic.twitter.com/RnkbHXGf51
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 23, 2022
Zestawy Piorun, jeden z flagowych produktów Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to nowoczesne i co najważniejsze skuteczne pociski rakietowe z Mesko. Dostawy w znaczący sposób wzmocnią najniższą warstwę wielowarstwowego systemu obrony powietrznej naszego kraju, w którego budowę zaangażowana jest PGZ. Inwestując w nowoczesną infrastrukturę, zwiększamy zdolności produkcyjne naszych zakładów. Dzięki konsekwentnym działaniom w coraz większym stopniu możemy uczestniczyć w strategicznych projektach na rzecz modernizacji polskiej armii – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu Grupy PGZ.
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, to najbardziej innowacyjny i zaawansowany technologicznie produkt, którego skuteczność poznaje dziś cały świat, sławiąc dorobek polskich inżynierów. Sukcesywnie zwiększamy nasze zdolności produkcyjne tak, aby w jak najkrótszym czasie odpowiadać na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz realizować zamówienia z krajów sojuszniczych. Na nowe tempo prac i wyzwania przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy – powiedziała Elżbieta Śreniawska, prezes zarządu Mesko.
#WojskoPolskie 🇵🇱 otrzyma większa liczbę zestawów #Piorun. Pierwsze z nich trafią do żołnierzy jeszcze w tym roku. Dostawy będą kontynuowane w następnych latach. Zamówienie zestawów w fabryce Mesko wpisuje się w konsekwentne wzmacnianie pozycji polskiego przemysłu zbrojeniowego. pic.twitter.com/2h1GXRMxIz
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 23, 2022
Pierwsze seryjne pociski Piorun zostały zamówione 20 grudnia 2016 na podstawie umowy o wartości 932 mln zł brutto pomiędzy ówczesnym Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) a spółką Mesko. Umowa obejmowała dostawę 1300 pocisków wraz z 420 mechanizmami startowymi i dostawami w latach 2017-2022 (później wydłużonymi do 2023) (Naprawa i konserwacja wyrzutni Grom i Piorun).
Ppzr Piorun otrzymał Nagrodę Prezydenta RP podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach w 2016. W przypadku Wojska Polskiego, Pociski wchodzą na uzbrojenie także Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (SPZR) Poprad oraz Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich (PSR-A) Pilica (Drugi zestaw PSR-A Pilica dla Wojska Polskiego, Pierwsze strzelanie Piorunami z Popradów).
W ostatnim czasie nieujawniona liczba ppzr Piorun została przekazana siłom zbrojnym Ukrainy, odpierającym agresję Rosji od 24 lutego br. 11 marca potwierdzono pierwsze zestrzelenie – rosyjskiego bombowca frontowego Su-34 w rejonie Charkowa, co miało miejsce 6 marca. Należy przypuszczać, że do tej pory zestrzeleń jest i będzie w przyszłości więcej, z uwagi na intensywność działań wojennych (Potwierdzony debiut bojowy ppzr Piorun w Ukrainie).
Opis
Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) Piorun przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).
Piorun jest zmodernizowaną wersją ppzr Grom, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia do 5500-6500 metrów na pułapie od 10 do 4000 metrów.
Wprowadzone zmiany objęły także wprowadzenie zapalnika zbliżeniowego (obok dotychczasowego uderzeniowego) oraz kierunkowej głowicy bojowej, co zwiększa skuteczność zwalczania celów małogabarytowych, takich jak bezzałogowe statki powietrzne. Dodatkowo wprowadzono także system autoryzacji użytkownika oraz możliwość prowadzenia ognia w warunkach nocnych.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej, Polska Grupa Zbrojeniowa, Mesko