21 lutego europejskie konsorcjum MBDA zaprezentowało zintegrowany system do zwalczania bezzałogowych statków latających (bsl) o nazwie Sky Warden (pol. strażnik nieba), klasy C-UAS (Counter-Unmanned Aerial Systems).
Europejskie konsorcjum MBDA zaprezentowało zintegrowany system do zwalczania bezzałogowych statków latających o nazwie Sky Warden / Grafika: MBDA
System Sky Warden ma zarządzać całym łańcuchem decyzyjnym prowadzenia walki z bezzałogowcami, od ich wykrywania do neutralizacji. Został zaprojektowany do działania zarówno jako jeden z komponentów zintegrowanej warstwowej architektury obrony powietrznej, jak i w konfiguracji samodzielnej. Sky Warden ma występować w wersji montowanej na pojazdach i przenośnej.
Eric Béranger, prezes MBDA, powiedział: Jako wiodący europejski dostawca rozwiązań obrony przeciwlotniczej, konsorcjum jest w stanie zaoferować klientom sprawdzony, wszechstronny i zintegrowany system klasy C-UAS. Dostępny dzisiaj i zdolny do rozwoju w przyszłości. Sky Warden reprezentuje dogłębną wiedzę MBDA na temat zarządzania całym procesem walki w zakresie obrony powietrznej oraz integracji systemów, wszystkich kategorii efektorów i ich kolejnych wersji.
Jak podkreśla MBDA, współczesne zagrożenia klasy C-UAS są zróżnicowane, szybko się zmieniają i mogą wystąpić w wielu skomplikowanych scenariuszach, przed którymi należy się bronić. Dlatego nie ma jednego czujnika lub efektora, który spełniałby obecne lub przyszłe wymagania systemów C-UAS. Architektura systemu Sky Warden wykorzystuje sieciocentryczne środowisko stale rozwijanych czujników i efektorów, z którymi MBDA ma szerokie doświadczenie. Podejście takie pozwala dopasować nowy system do zagrożeń ze strony bojowych, bezzałogowych systemów powietrznych.
Dzięki modułowości, skalowalności i możliwości rozwoju, Sky Warden jest w stanie skutecznie i odpowiednio neutralizować wszystkie klasy bezzałogowców, od małych klasy mikro po duże klasy taktycznej, a także może zwalczać tradycyjne zagrożenia powietrzne. Jego rdzeniem jest system dowodzenia i kontroli (C2), który zarządza walką: koordynuje środowisko czujników, efektorów soft-kill i wyrzutni rakietowych w celu obrony jednostek wojskowych lub ważnych obiektów na rozległym obszarze.
Sky Warden wykorzystuje sprawdzone w działaniu czujniki i efektory o modułowej otwartej architekturze, którą można dostosować do wymagań użytkownika lub z łatwością zainstalować w powstających i przyszłych nowatorskich technologiach. Rozwiązania MBDA C-UAS zostały już z powodzeniem zademonstrowane klientom.
Zgodnie z zaprezentowaną infografiką, w system Sky Warden zostaną wpięte: zestawy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu Mistral 3 na podwoziu lekkich pojazdów opancerzonych w układzie napędowym 4×4 (np. URO Vamtac ST5) wraz z mobilnymi radiolokatorami (np. na podwoziu Arquus Sherpa Light), szybkostrzelne armaty automatyczne średniego kalibru (OpenWorks), system broni laserowej (Cilas, wchodzący w skład Ariane Group), system zakłócania fal radiowych (KEAS), system broni mikrofalowej (Teledyne E2V), lekkie bezzałogowce rozpoznawcze (HK-Drone), radiolokatory (Saab Defence and Security), pasywne czujniki do wykrywania fal elektromagnetycznych (CerbAir) czy własne głowice optoelektroniczne (Mistral 3 przeciwko bsl, 2019-11-18).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.