22 marca ministerstwo obrony Indii poinformowało o zawarciu umowy o wartości 10,56 mld INR (561,87 mln zł) ze spółką Mahindra Defence Systems Ltd (MDSL) na dostawę 1300 lekkich opancerzonych pojazdów patrolowych ALSV (Armoured Light Specialist Vehicles). Dostawy dla wojsk lądowych (Bhāratīyan Thalasēnā) mają zostać zrealizowane w ciągu czterech najbliższych lat.
Indyjskie wojska lądowe otrzymają 1300 opancerzonych lekkich pojazdów patrolowych Mahindra ALSV.
Pojazdy zostaną uzbrojone, w zależności od wersji, w 12,7-mm karabiny maszynowy, 40-mm granatniki maszynowe lub przeciwpancerne pociski kierowane. Pojazdy zostały opracowane w kraju, a zamówienie jest elementem planu gospodarczego o nazwie Atmanirbhar Bharat Abhiyaan (pol. Misja samowystarczalne Indie), będącego elementem walki ze skutkami kryzysu związanego z pandemią COVID-19 (Koniec prób indyjskiego ppk Nag-190).
ALSV to pojazd o konstrukcji modułowej o poziomie ochrony balistycznej na poziomie 1 według STANAG 4569 z możliwością zwiększenia jej do poziomu 2. Załoga pojazdu składa się z czterech żołnierzy z możliwością zwiększenia do sześciu, a ładowność to 1000 kg z możliwością zwiększenia o 400 kg. Pojazd napędza 3,2-litrowy wielopaliwowy silnik wysokoprężny o mocy 215 KM (turbodoładowany, rzędowy 6-cylindrowy z elektronicznym wtryskiem paliwa) z automatyczną skrzynią biegów, co zapewnia prędkość na drodze utwardzonej do ponad 120 km/h. Przyspieszenie od 0 do 60 km/h wynosi 12 s.
ALSV to pojazd o konstrukcji modułowej o poziomie ochrony balistycznej na poziomie 1 według STANAG 4569 z możliwością zwiększenia jej do poziomu 2 / Zdjęcia: Mahindra Defence Systems Ltd
Moc jest przenoszona na wszystkie koła, które charakteryzują się tylną i przednią blokadą mechanizmu różnicowego. Ponadto, zastosowano niezależne zawieszenie Bilstein Heavy Duty, system centralnego pompowania opon typu 318/80 R17 z wkładkami run flat, zapewniającymi możliwość dojazdu po ich przebiciu na odległość 50 km oraz samoczynną wciągarkę. Pojazd można wyposażyć także w nadajnik GPS, radiostację HF/VHF/UHF czy dodatkową ochronę szyb pancernych (wykonanych z wielowarstwowego szkła balistycznego).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.