W poniedziałek, 31 marca 2025, szwedzka spółka Saab Defence and Security poinformowała, że zawarła umowę ramową o wartości 2,1 mld SEK (809,703 mln zł) z Ministerstwem Obrony Łotwy na kolejne dostawy w latach 2026-2030 rakietowych zestawów przeciwlotnicze krótkiego zasięgu RBS 70 NG (Robotsystem 70 New Generation) (Łotwa zamówiła 42 bojowe wozy piechoty ASCOD 2).
Zdjęcie: Saab Defence and Security
Zamówienie obejmuje jednostki ogniowe i pociski systemu RBS 70 NG, a także zestawy szkoleniowe.
Saab nadal wspiera Łotewskie Siły Zbrojne silną naziemną obroną powietrzną, która znacznie zwiększy ich kluczową zdolność wykrywania i zwalczania zagrożeń powietrznych — powiedział Görgen Johansson, szef działu biznesowego Dynamics w Saab.
Co ciekawe, wcześniej, 21 lutego 2025 urząd zamówień obronnych FMV (Försvarets materielverk) przy Ministerstwie Obrony Królestwa Szwecji informował o zawarciu umowy ramowej ws. RBS 70 NG, którą objęto Litwę i Łotwę. Umowa ma podobny charakter jak ta z 11 stycznia 2022 na przeciwpancerne pociski kierowane Carl Gustaf M4, w której uczestniczą Estonia, Łotwa i Litwa, a także do której dołączyły później Finlandia i Dania.
Jeśli chodzi o modernizacją zdolności obrony powietrznej, to Łotwa zdecydowała się także na zakup polskich przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (PPZR) Piorun oraz niemieckich zestawów obrony powietrznej IRIS-T SLM, wraz z Estonią. Zamówiono też radary: niemieckie nadzoru przestrzeni powietrznej i wykrywania celów TRML-4D, amerykańskie trójwspółrzędne AN/TPS-77 (także Litwa) i AN/MPQ-64F1 Sentinel oraz szwedzkie wczesnego ostrzegania Giraffe (produkcji Saaba).
W ostatnich miesiącach na zakup RBS 70 NG zdecydowały się Kanada, Agencja Wsparcia i Zamówień NATO (NATO Support and Procurement Organisation, NSPA) oraz Argentyna.
Poza tym w NATO użytkownikami systemu są Czechy (RBS 70 i RBS 70 NG) i Finlandia (jako Ilmatorjuntaohjus 05; ITO05 and ITO05M). W 2020 swoje zestawy sprzedała Norwegia – trafiły do wspomnianej Litwy. RBS 70 NG był ostatnio, bezskutecznie oferowany Słowacji – przegrał tam z polskim PPZR Piorun (choć umowa w tej sprawie nie została jeszcze zawarta, ale została zapowiedziana). Zestawy trafiły do łącznie ponad 21 państw (w większości spoza NATO), w liczbie 1600 zestawów i ponad 18 000 pocisków do nich.
Pocisk Bolide to rakieta przeciwlotnicza krótkiego zasięgu trzeciej generacji, przeznaczona do wszystkich celów. Dzięki pociskowi Bolide system RBS 70 celuje w pełne spektrum zagrożeń: od stałopłatów i wiropłatów po małe cele, takie jak rakiety manewrujące i bezzałogowce, o zasięgu ponad 9 kilometrów i zasięgu na wysokości przekraczającej 5000 metrów. Pociski te skutecznie rażą także cele opancerzone, takie jak samoloty czy śmigłowce szturmowe, a nawet cele naziemne.
Pociski zestawu RBS 70 są odpalane z wyrzutni na trójnogu z modułem obserwacyjno-celowniczym BORC – w miejsce starszego, nocnego systemu celowniczego COND (Clip-On Night Device). Zestaw może być wykorzystywany samodzielnie lub wykorzystywać dane z radarów obrony przeciwlotniczej.
https://twitter.com/Saab/status/1906688843618619566