20 grudnia br. biuro prasowe Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO (NATO Allied Air Command) poinformowało, że Ministerstwo Obrony Łotwy odebrało dwa z czterech zamówionych w USA średnich śmigłowców wielozadaniowych Lockheed Martin/Sikorsky UH-60M Black Hawk. Wiropłaty weszły w skład wojsk lotniczych (Latvijas Gaisa spēki) i zastąpią w stosunku 1:1 postradzieckie śmigłowce transportowe Mi-17 MTW-2 (Mi-8MT), dla których brakuje części zamiennych w łotewskich magazynach (Black Hawk dla Łotwy).
Łotwa stała się trzecim, po Słowacji i Chorwacji, użytkownikiem UH-60M w regonie. W 2024 dołączy do nich Litwa
Częściowo zdemontowane śmigłowce zostały dostarczone na pokładzie ciężkiego amerykańskiego samolotu transportowego C-17A Globemaster III do bazy lotniczej Lielvārde położonej w gminie Ogre w Liwonii. Na miejscu zostały skompletowane przez personel techniczny. UH-60M mają służyć m.in. do misji poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), zwiększając zdolności operacyjne sił łotewskich i poziom ich interoperacyjności z sojusznikami z NATO.
Jak poinformował dowódca wojsk lotniczych płk Viestrus Masulis:
Jest to długo oczekiwany dodatek do naszego wykazu wojskowego, który pozwala Siłom Powietrznym osiągnąć nowy poziom zdolności dzięki nowym i nowoczesnym śmigłowcom Black Hawk oraz wzmocnić interoperacyjność z naszymi sojusznikami. Pięć załóg śmigłowców zostało już wyszkolonych, zaś obecnie trwa konwersja kolejnych załóg Mi-17 w USA. Udało się zakończyć wstępny etap szkolenia, dzięki czemu zaczęliśmy używać nowych śmigłowców od razu, jak tylko były gotowe do lotu.
Przypomnijmy, że rząd w Rydze otrzymał zgodę Departamentu Stanu USA na zakup śmigłowców Black Hawk w konfiguracji amerykańskiej GFE (Government Furnished Equipment), 3 sierpnia 2018. Umowa międzyrządowa została sygnowana pod koniec tego samego roku.
Maksymalną wartość kontraktu oszacowano na 200 mln USD. Oprócz wiropłatów w skład pakietu weszło 10 silników turbowałowych General Electric T700-GE-701D (w tym 2 na części), 10 zestawów nawigacji EGPS/INS (2 na części), pojedynczy lotniczy system planowania misji (AMPS), 5 termowizyjnych głowic elektrooptycznych Talon (jedna na części), po 10 radiostacji AN/ARC-201D/E i AN/ARC-231 (po 2 na części), 5 transponderów swój-obcy (IFF) AN/APX-123A, 5 radiostacji AN/ARC-220 (1 na części) i 20 nahełmowych wyświetlaczy noktowizyjnych AN/AVS-6.
Pakiet obejmował również gwarancję na wszystkie elementy, wsparcie w utrzymaniu floty, części zapasowe i naprawcze, wyposażenie pomocnicze i komunikacyjne, publikacje i dokumentacje techniczne, szkolenie personelu i sprzęt szkoleniowy, sprzęt do wsparcia naziemnego, przegląd miejsca stacjonowania, narzędzia do testowania sprzętu, wsparcie techniczne i logistyczne rządu USA i wykonawców oraz inne powiązane elementy logistyki i programu wsparcia.
Plany pozyskania średnich śmigłowców wielozadaniowych pojawiły się 22 lutego 2018, gdy Ministerstwo Obrony Łotwy opublikowało zamówienia związane z modernizacją techniczną Łotewskich Narodowych Sił Zbrojnych na bieżący rok (Łotewskie zakupy w 2018).
Łotewskie wojska lotnicze dysponują również pojedynczym śmigłowcem Mi-2U, a także samolotem transportowym An-2. 15 sierpnia pierwsze dwa wycofane Mi-17 MTW-2 zostały przekazane przez rząd w Rydze do Ukrainy jako pomoc wojskowa (wraz z dwoma Mi-2MSB, które jednak nie pochodziły z zasobów łotewskich sił zbrojnych) w odpieraniu rosyjskiej agresji (Chorwacja odbiera dwa UH-60M, Koniec dostaw UH-60M dla Słowacji, Zgoda na UH-60M dla Litwy).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.