21 czerwca Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej rozpoczął postępowanie na dostawy lornetek termowizyjnych. Procedura wyboru ma być ograniczona do sześciu chętnych. Kryterium oceny jest z wagą 70 cena, z 10 czas gwarancji i z 20 parametry techniczne lornetki. Termin nadsyłania ofert mija 19 lipca. Zamówienie ma zostać wykonane do 30 listopada 2021.
Jednym z oczywistych oferentów w postępowaniu na dostawę dużej liczby lornetek termowizyjnych dla Sił Zbrojnych RP jest warszawska spółka PCO, część Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przedsiębiorstwo rozwijało i doprowadziło do postaci produkcyjnej model NPL-1T Agat / Zdjęcie: PCO
29 marca 2016 Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił rozpoczęcie dialogu technicznego dotyczącego zakupu lornetek termowizyjnych. Chętni byli zobowiązani do podania kosztów dostaw 1000, 2500 i 5000 takich urządzeń o normie eksploatacji minimum 12 lat.
Lornetka powinna być wyposażona w termowizyjną matrycę detektorów podczerwieni, modułu obiektywu do odbierania promieniowania podczerwonego, moduł dwuocznego okularu do obserwacji obrazu termicznego i danych z wojskowego odbiornika GPS przez interfejs komunikacyjny, korpus z klawiaturą, zespołami elektronicznymi i bateriami, opis protokołów wymiany danych (ICD, Interface Control Document) i pokrowiec ochronny.
Lornetka termowizyjna ma być przeznaczona do obserwacji terenu o dowolnej porze dnia i nocy, bez względu na warunki oświetlenia, a także przy niekorzystnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Poszukiwane urządzenie ma umożliwiać określenie pozycji własnej wykorzystując dane z wojskowego odbiornika GPS poprzez interfejs komunikacyjny. W dialogu zakładano też wyprowadzenie sygnału wideo i danych pomiarowych za pomocą złączy.
Lornetka termowizyjna powinna zapewniać wykrycie (detekcję) obiektu będącego sylwetką człowieka 0,5 x 0,5 m na dystansie co najmniej 1000 m, w warunkach klimatycznych zgodnych z normą obronną NO-06-A105:2005 dla grupy N.14-O-II-A oraz przy widzialności optycznej 5-10 km i przy opadach 0 mm/h, zgodnie z STANAG 4347.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.