5 września br. Grupa WB poinformowała, że w Malezji zakończyły się próby polskiej taktycznej łączności wojskowej w Malezji. Pomimo ekstremalnie trudnych warunków testowane radiostacje Comp@n, Perad i R35010 sprawiły się znakomicie. Osiągi polskich systemów znacznie przewyższyły rozwiązania oferowane przez inne podmioty. Pozytywne zakończenie prób spowodowało, że radiostacje z Polski zostały dopuszczone do użycia w malezyjskich siłach zbrojnych (Umowa offsetowa Grupy WB).
Zakończyły się próby polskiej taktycznej łączności wojskowej Grupy WB w Malezji: radiostacji Comp@n, Perad i R35010
Malezja jest jednym z ważniejszych rynków, na których działa Grupa WB. Silne polsko-malezyjskie więzi potwierdza obecność spółki WBE Technologies w tym państwie. Wpisuje się to w przyjęty model biznesowy i politykę rozwoju działalności na rynkach międzynarodowych. Spółka z siedzibą w Kuala Lumpur odpowiada, za promocję, wsparcie i serwis programów Grupy WB w regionie Azji Południowo-Wschodniej.
Siły zbrojne Malezji wykorzystują m.in. cyfrową platformę komunikacji pojazdowej Fonet oraz ponad tysiąc radiostacji osobistych R35010. Wojsko jest zainteresowane nowoczesnymi systemami zarządzania polem walki (jak Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ) i zwiększeniem liczby radiostacji taktycznych. W związku z tym przedstawiciele spółek Radmor i WB Electronics przeprowadzili zaawansowane próby polowe systemów łączności Grupy WB dla malezyjskich wojsk lądowych.
Testom poddano m.in. radiostacje Comp@n i R35010 w wersji pojazdowej i doręcznej. Cykl wymagających prób funkcjonalnych i zasięgowych sprzętu produkowanego przez Radmor odbywał się przy udziale żołnierzy i pojazdów bojowych jednej z malezyjskich brygad zmechanizowanych.
Próby prowadzone były według różnych scenariuszy, zakładających operowanie w terenie zalesionym, wiejskim i otwartym. Wszystko odbywało się przy bardzo wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza przekraczającej 90%.
Jako środek łączności w paśmie VHF/UHF testowano radiostacje rodziny Comp@n. Podczas prób zaprezentowano funkcjonalności i możliwości transmisyjne modeli Comp@n H07 i H09, pracujących w paśmie 30-520 MHz z mocą 5 W. Jest to jednak bardziej uniwersalna konstrukcja. Dzięki wpięciu radiostacji we wzmacniacz, można ją zmienić w model pokładowy o mocy 50 W.
Radiostacje zostały poddane testom polowym obejmujące m.in. zasięgi łączności. Doręczne modele Comp@n H07 były w stanie nawiązać prawidłową łączność na dystansie ponad 30 km w terenie otwartym oraz 11 km w terenie pagórkowatym, porośniętym dżunglą. To doskonały wynik dla urządzeń o tak niewielkiej mocy. Radiostacja Comp@n w ukompletowaniu pojazdowym udało się uzyskać łączność między pojazdami oddalonymi od siebie na odległość 35 km w terenie zurbanizowanym.
Malezyjscy żołnierze przeprowadzili też próby pokazujące w jaki sposób wykorzystują środki łączności radiowej. Test polegał na zaparkowaniu wozu z radiostacją Comp@n na wzgórzu o wysokości 340 metrów. Kolejny wóz z drugą radiostacją poruszał się od podnóża wzgórza. Maksymalny zasięg między bazowym Comp@n-em na wzgórzu, a urządzeniem w wozie wyniósł ponad 50 km.
Podobnie testowano nowe funkcjonalności produkowanych przez Radmor radiostacji osobistych R35010. W ramach prób w terenie otwartym i zalesionym zaprezentowano możliwości retransmisji, znacznie wydłużającej zasięg łączności. Przedstawiciele spółki z Gdyni zademonstrowali także możliwość przesyłania przez R35010 koordynat GPS do systemu kierowania walką, który wyświetla pozycję radia na mapie.
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.