We wtorek, 4 lipca br., 6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego (6. BPD) poinformowała w mediach społecznościowych, że żołnierze 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego (18. bpd) przeprowadzili strzelania z zakupionych w trybie interwencyjnym w ubiegłym roku południowokoreańskich 40-mm granatników maszynowych AGL K4.
Informacja o zakupie granatników pojawiła się 25 września 2022, gdy dział polityki technologicznej południowokoreańskiej agencji ds. zakupów wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) miał wydać domniemaną zgodę narodowemu instytutowi badawczemu rządowej agencji do spraw obronnych ADD (Agency for Defense Development) na transfer technologii do produkcji K4 do Polski. ADD jest właścicielem praw do produkcji tego uzbrojenia.
Jednak dzień później, 26 września 2022, ówczesny rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że Polska nie kupiła licencji na produkcję tego uzbrojenia, a zamówiono interwencyjnie kilkaset granatników K4 wraz z pół milionem sztuk amunicji za kilkanaście mln USD. Umowa miała zostać zawarta kilka tygodni wcześniej, a dostawy miały odbyć się w ciągu kilku miesięcy.
Opis
Opracowywany w latach 1989-1991 i wprowadzony na uzbrojenie w 1993 roku granatnik maszynowy K4 jest zasilany amunicją 40 mm x 53SR HV (High Velocity) o wysokiej prędkości wylotowej, standardu NATO. Ma masę 65,9 kg, a szybkostrzelność teoretyczna wynosi 325 pocisków na minutę z zasięgiem rażenia do 1,5 km. W razie potrzeby podczas działań nocnych granatnik jest kompletowany z lunetą noktowizyjną KAN/TVS-5.
Używany jest przez siły zbrojne Korei Płd., a właściwie tamtejszy korpus piechoty morskiej (Daehanminguk Haebyeongdae), a także siły zbrojne Iraku, Libii, Meksyku i Singapuru.
Broń przypomina konstrukcyjnie amerykański granatnik Mk 19 (obecnie produkowany przez General Dynamics Ordnance and Tactical Systems; GD-OTS), który w wersji Mod 3 jest używany w Wojskach Lądowych w liczbie około 170 egzemplarzy. Pierwsze 20 trafiło do Wojska Polskiego w ramach bezpłatnego przekazania sprzętu z izraelskich sił obronnych, kolejne dostarczyła spółka Griffin Group Defence. W Wojskach Specjalnych jest natomiast używany niemiecki granatnik maszynowy Heckler & Koch GMG (Granatmaschinengewehr) (Oferty na naboje BALL-TP/TP-T).