22 grudnia br. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP poinformowała Redakcję Magazynu Militarnego MILMAG na temat realizacji kilkunastu dostaw robotów w 2021 roku dla służb ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w kraju i za granicą.
Średni robot pirotechniczny PIAP GRYF należący do Straży Granicznej / Zdjęcie: SG
Do najważniejszych zleceń wykonanych w mijającym roku Łukasiewicz – PIAP zalicza dostawę na rynek krajowy pięciu ciężkich robotów pirotechnicznych PIAP IBIS, które trafiły do polskiej Policji (Pięć dużych robotów Łukasiewicz – PIAP dla policyjnych techników bombowych).
Kluczowa dla instytutu jest również dostawa drugiej i ostatniej partii Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP) – model Robot Inżynieryjny 1806 – dla Wojska Polskiego, obejmująca łącznie 35 robotów (Kolejne RPP dostarczone przez PIAP).
Kolejne realizacje wykonano dla podmiotów zagranicznych. Instytut dostarczył swoje rozwiązania robotyczne do odbiorców z Izraela, Francji, Indonezji i Włoch. Siły zbrojne wymienionych państw zostały wyposażone w roboty PIAP TRM i PIAP GRYF (Kolejne roboty PIAP GRYF w Indonezji, Polskie roboty TRM do Izraela i Francji, TRM dla włoskich Karabinierów).
Roboty mobilne opracowywane i produkowane przez Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP do tej pory trafiły do odbiorców w 22 krajach. Pomimo tych niekwestionowanych sukcesów, kierownictwo instytutu podejmuje działania mające pozwolić na jeszcze lepsze dotarcie do potencjalnych klientów na zagranicznych rynkach. W tym roku przeprowadzono pokazy i testy dla pododdziałów pirotechnicznych w Europie.
Średni robot pirotechniczny PIAP GRYF należący do Straży Granicznej / Zdjęcie: SG
Największym zainteresowaniem cieszy się kolejna generacja robota PIAP GRYF. To najbardziej znany i sprawdzony model średniego robota instytutu wykorzystywany już w kilku armiach na świecie, od Korei Południowej po Indonezję, Nigerię, Senegal oraz Rumunię. PIAP GRYF o masie 48 kg przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych.
Hybrydowy układ jezdny (kołowo-gąsienicowy) robota umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach (w tym pokonywanie schodów). Koła mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach, np. na pokładzie samolotu.
PIAP GRYF został wyposażony m.in. w kamery jezdne z oświetlaczami podczerwieni do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości wyposażoną w zoom optyczny o 33-krotnym powiększeniu i kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych. Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i lekkiego panelu kontrolnego, który dzięki swojej nowej konstrukcji pozwala na intuicyjne operowanie za pomocą joysticków wszystkimi stopniami swobody manipulatora oraz zapewnia płynne poruszanie się robota. Duży wyświetlacz dotykowy umożliwia ocenienie z bezpiecznej odległości zawartości podejrzanego ładunku czy bagażu lub budowy improwizowanego ładunku wybuchowego (Robot PIAP GRYF w Centrum Szkolenia Straży Granicznej).
Ciężki robot pirotechniczny PIAP IBIS / Zdjęcie: Jarosław Brdak
Roboty PIAP IBIS, które trafiły w tym roku do polskiej Policji, przeznaczone są do operowania w warunkach zagrożenia pirotechnicznego, umożliwiając podejmowanie, transport i zdalne likwidowanie podejrzanych paczek czy improwizowanych ładunków wybuchowych (PIAP dostarczy policyjne roboty).
PIAP IBIS może prowadzić działania m.in. wewnątrz obiektów użyteczności publicznej, w terminalach, sortowniach bagażu, na parkingach i pasach startowych – a więc w obszarach portów lotniczych, gdzie istnieje potrzeba weryfikacji i neutralizacji pakunków będących potencjalnym zagrożeniem. Duże roboty mobilne mogą być także wyposażone w osprzęt dodatkowy, taki jak wyrzutniki pirotechniczne, skanery rentgenowskie, czujniki CBRN (zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych) lub detektory materiałów wybuchowych. Ich ważnym atutem jest daleki zasięg operacyjny, zapewniający zwiększone bezpieczeństwo i komfort pracy dla funkcjonariuszy służb. Roboty PIAP IBIS od 2011 pełnią służbę na polskich lotniskach, a pierwszym polskim portem lotniczym dysponującym takim wyposażeniem było lotnisko Warszawa-Okęcie (Ćwiczenia CBRN na Okęciu).
Najmniejszym modelem wśród robotów sprzedanych w tym roku jest PIAP TRM, składający się z rurowego korpusu, w którym umieszczone są: kamera, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Napęd zapewniają dwa sprężyste, gumowe koła umieszczone po bokach robota. Urządzenie jest konstrukcyjnie przystosowane do upadków z dużej wysokości (nawet 9 m) na twarde podłoże, dlatego PIAP TRM może być wrzucony do obiektu (lub na miejsce akcji w otwartym terenie) ze znacznej odległości (15-20 m) i dokonywać tam zdalnej inspekcji.
Taktycznego Robota Miotanego można wyposażyć w akcesoria, tj. ładunki oślepiające lub ogłuszające. Umożliwia to wykorzystanie go np. do wprowadzania dezorganizacji i popłochu w grupie napastników. Unikatowe cechy robota PIAP TRM to bezgłośny układ napędowy, możliwość bezstopniowej regulacji kąta widzenia kamery w pełnym zakresie 360 stopni, bez konieczności użycia narzędzi oraz możliwość zastosowania różnego rodzaju oświetlaczy LED. Do atutów należą także niewielka masa (1,5 kg w wersji podstawowej) i wymiary zewnętrzne panelu sterowania, nagrywarka cyfrowa zintegrowana z panelem sterowania czy możliwość operowania kilkoma robotami z jednego panelu sterowania (Roboty PIAP EOD Expert-S dla wietnamskiej armii – wywiad).