9 października koncern Raytheon ujawnił, że w Fort Sill w Oklahomie zakończono integrację kontenera startowego dla pocisków rakietowych dalekiego zasięgu DeepStrike z wyrzutniami M142 HIMARS i M270 MLRS.
Pociski rakietowe dalekiego zasięgu DeepStrike mają zostać zintegrowane z wyrzutniami M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) i M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System), należącymi do US Army. /Grafika: Raytheon
Prace integracyjne kontenera startowego z docelowymi wyrzutniami rakietowymi US Army dla przyszłego pocisku DeepStrike, opracowywanego w ramach programu Long-Range Precision Fires (LRPF). Program rozpoczęto w lipcu 2018, brali w nim udział specjaliści Raytheona, a także żołnierze US Army i Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) (Modernizacja artylerii US Army, 2018-04-02).
DeepStrike ma pozwolić na rażenie celów powierzchniowych na dystansach od 60 do 499 km (37-310 mil). Ograniczenie zasięgu wynika z limitów narzuconych przez traktat INF z 1987 (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces), dotyczącego całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (Rosja zawiesza kolejny program rakietowy, 2018-03-24).
Według Raytheona, powstający pocisk rakietowy pozwoli na redukcję o 50% kosztów eksploatacyjnych, przy jednoczesnym zwiększeniu precyzji rażenia i prędkości, na większym o ponad 60% dystansie w porównaniu z obecnymi systemami artyleryjskimi dalekiego zasięgu. DeepStrike ma być przeznaczony przede wszystkim do rażenia stałych lokalizacji, takich jak lotniska, lądowiska dla śmigłowców czy wzmocnione bunkry.
Zdjęcie i film: Raytheon
Redukcja rozmiarów pocisku i otwarta architektura mają pozwolić na umieszczenie dwóch kontenerów startowych na wyrzutni HIMARS. Obecnie wykorzystywane przez US Army balistyczne pociski rakietowe MGM-140 Army Tactical Missile System (ATacMS) o zasięgu 300 km są wystrzeliwane z pojedynczego kontenera HIMARS i dwóch MLRS (Kolejne AtacMS zamówione, 2018-06-26).
Analiza
Raytheon w marcu 2017 otrzymał ze strony Departamentu Obrony dofinansowanie w wysokości 116,4 mln USD (438 mln zł). Konkurencyjną ofertę przygotowuje Lockheed Martin. Prototypy Precision Strike Missile (PrSM), powstające w ramach fazy badawczo rozwojowej (Engineering and Manufacturing Development, EMD) obu koncernów mają zostać zaprezentowane w 2019, po czym nastąpi wybór jednego dostawcy. Przewiduje się osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej na przełomie 2022 i 2023. Pociski trafią nie tylko do jednostek obecnie eksploatujących HIMARS i MLRS, ale także na dodatkowe 160 wyrzutni M270A2, które zostaną włączone do linii po modernizacji starszych M270A0, pozostających w rezerwie.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.