Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego (DO RSZ) poinformowało, że od 6 do 27 września, w ramach 42. rotacji misji NATO Icelandic Air Policing, cztery polskie samoloty wielozadaniowe F-16C/D Block 52+ Advanced wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz 140 żołnierzy i cywilów pełniło misję ochrony przestrzeni powietrznej w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) Islandia. Do 10 października cały kontyngent powróci do kraju.
Od 6 do 27 września, w ramach 42. rotacji misji NATO Icelandic Air Policing, cztery polskie samoloty wielozadaniowe F-16C/D Block 52+ Advanced i 140 osób pełniło misję ochrony przestrzeni powietrznej w ramach PKW Islandia / Zdjęcia: st. sierż. Piotr Gubernat
Przez ostatnie trzy tygodnie personel techniczny oraz piloci wielozadaniowych samolotów F-16 pełnili dyżur bojowy przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
Celem naszej misji było pilnowanie, by przestrzeń powietrzna Islandii nie została naruszona przez wrogie statki powietrzne. W razie potrzeb mieliśmy także udzielać pomocy załogom cywilnym, znajdującym się w sytuacjach awaryjnych, przypomina ppłk pil. Michał Kras dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego Islandia.
Oprócz lotów patrolowych polscy lotnicy realizowali także loty treningowe, aby utrzymać ciągłość szkolenia. Była to pierwsza zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Islandii (PKW Islandia). Dyżur bojowy zakończył się 27 września br., ale rotacja żołnierzy i sprzętu wojskowego zakończy się 10 października br.
Główny trzon kontyngentu stanowili żołnierze z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego (32. BLT) w Łasku. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z 3 lipca br. w misji wzięły udział cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz do 140 żołnierzy i pracowników cywilnych (Pierwszy Polski Kontyngent Wojskowy na Islandii).
Operacja NATO Icelandic Air Policing rozpoczęła się w maju 2008 i do tej pory brały w nich udział samoloty bojowe z wojsk lotniczych Francji, USA, Danii, Norwegii, Niemiec, Kanady, Portugalii, Włoch oraz Czech. Decyzja o rotacji sił sojuszniczych zapadła po tym, gdy we wrześniu 2006 USA wycofały stamtąd swój stały kontyngent wojskowy, a Rosja zaczęła naruszać przestrzeń powietrzną wyspiarskiego państwa.
Jednak początkowo rotacje nie były regularne. Zmieniło to się po lutym-marcu 2014, gdy Rosja anektowała ukraiński Krym i kwietniu tego samego roku, gdy rozpoczęła się wojna w Donbasie. Od tamtej pory siły NATO stacjonują na Islandii rotacyjnie na stałe.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.