Nowy członek rodziny GP
GP zasilany amunicją NATO
GP (Гранатомёт Подствольный; granatnik podwieszany) to rodzina podlufowych granatników zaprojektowanych do współpracy z karabinkami rodziny AK (AKM, AK74 i późniejsze). W jej skład jak dotąd wchodziły modele GP-25, GP-30, GP-30M i GP-34 zasilane amunicją bezłuskową. Ładowana odprzodowo amunicja cechowała się materiałem miotającym zawartym w podstawie granatu. Najnowszym członkiem rodziny jest model GP-46, który zasilany jest z kolei amunicją 40 mm x 46 SR, wykorzystywaną przez siły zbrojne krajów wchodzących w skład NATO (oczywiście nie wyłącznie).

Historia
Historia projektu
Koncern Kałasznikow w oficjalnym komunikacie na swojej stronie podaje dość szczątkowe informacje. O wiele więcej znajduje się na portalu ak-info.ru (uwaga – przeglądarka identyfikuje witrynę jako niezabezpieczoną). Prace nad granatnikiem w latach 2023-2023 prowadził zespół pod nadzorem Głównego Projektanta Broni Strzeleckiej Koncernu Kałasznikowa, Siergieja Władimirowicza Urżumcewa.


Odbiorca zagraniczny
Jak podaje portal ak-info.ru, projekt stworzono pod wymagania nieokreślonego odbiorcy zagranicznego, dysponującego danymi typami amunicji 40 mm x 46 SR. Na chwilę obecną nie planuje się wdrożenia GP-46 do uzbrojenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Konfiguracja samodzielna
Alternatywne wykorzystanie
Podobnie jak pewna część zachodnich odpowiedników (LMT M203, FN Mk13 EGLM), GP-46 funkcjonować może również samodzielnie po osadzeniu w module zawierającym chwyt pistoletowy i składaną kolbę.

Komponenty karabinka
W module wykorzystano chwyt zapożyczony z AK-12 wzór 2017 oraz kolbę z AK-12 wzór 2020, w której zachowano możliwość składania. Na pierwszy rzut oka, moduł przypomina prosty wycinek komory zamkowej.


Cechy i dane techniczne
Manipulatory

Manipulatory granatnika zdublowano na obie strony. Co ciekawe, lufa odchylana jest na lewo lub prawo, w zależności od wybranego zwalniacza (защелка ствола). Zaraz przez zwalniaczem umieszczono spust w postaci dźwigni (спуск), obsługiwanej najprawdopodobniej kciukiem. Bezpiecznik (предохранител) umieszczony jest natomiast z tylu.


Przyrządy celownicze
Mechaniczne przyrządy celownicze zintegrowane są z samym granatnikiem. Stanowi je klasyczna muszka z drabinkową szczerbiną, umożliwiającą strzelanie na dystans 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350 i 400 m. Emaliową farbą wyróżniono dystans 100, 200, 300 i 400 metrów. Ciekawostkę stanowi umieszczony nad podziałkami dalmierz stadiametryczny. Przywodzi na myśl rozwiązanie z lunety PSO-1, umożliwiając pomiar odległości na podstawie wysokości ludzkiej sylwetki (o wys. 1,7 m).

Komaptybilność z tłumikami
Lufa granatnika zamontowana jest na wysokości umożliwiającej jednoczesne wykorzystanie tłumików dźwięku rodzin PBS/PMS (6Ch12 (PBS-1), ATG, 6Ch60) na lufie karabinka.
Dane techniczne
Długość całkowita | 380 mm |
Masa | 1 600 g |
Szybkostrzelność | 5-6 strz./min |
Długość całkowita i masa najprawdopodobniej nie uwzględnia modułu z kolbą i chwytem pistoletowym.