W kwietniu 2019 roku Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę kolejnych robotów PIAP GRYF dla Sił Powietrznych Armii Rumuńskiej. Kontrakt dotyczył zmodernizowanych platform PIAP GRYF, które wykorzystywane są do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych (Robot GRYF dla rumuńskich sił zbrojnych, 2018-12-12).
PIAP po raz kolejny realizuje zagraniczny kontrakt dla sojuszniczych sił zbrojnych w ramach struktur NATO
Na życzenie armii rumuńskiej zmodyfikowano konstrukcję robota z poprzedniej dostawy gdzie urządzenie wyposażono w lekki panel kontrolny z wyświetlaczem dotykowym full HD. Cyfrowy robot PIAP GRYF został odchudzony aż o 10 kg, a na bazie mobilnej zamontowano mniejszy i lżejszy manipulator. Dodatkowo został zaopatrzony w, uchwyt do bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego, plecak do przenoszenia robota. Konstrukcja została wyposażona również w nowe rozwiązania do pokonywania przeszkód terenowych.
Odchudzony PIAP GRYF może podejmować ładunki o masie do 10 kg /Zdjęcia: PIAP
Warszawski producent specjalistycznych robotów po raz kolejny realizuje zagraniczny kontrakt dla sojuszniczych sił zbrojnych w ramach struktur NATO. PIAP, początkowo był znany z produkcji wyspecjalizowanych konstrukcji saperskich dla resortów siłowych. W minionych latach Instytut rozwinął ofertę przeznaczoną dla sił zbrojnych oferując m.in. takie konstrukcje jak PIAP GRYF oraz rozwijając specjalistyczne Roboty Patrolowo Przenośne (RPP)(Umowa na roboty PIAP RPP, 2018-11-26).
Opis
Odchudzony PIAP GRYF może za pomocą manipulatora o 4 stopniach swobody oraz dzięki funkcji zacisku szczęk chwytaka, podejmować ładunki o masie do 10 kg. Koła robota są łatwo demontowane, co zmniejsza gabaryty robota, a tym samym ułatwia działania w ograniczonych przestrzeniach. Dzięki zastosowanym napędom robot pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota. Modułowa konstrukcja pozwalają na szybką i łatwą zmianę dodatkowego wyposażenia (10 robotów dla KGP, 2019-03-19).
Robot jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym, takim jak m.in.: wyrzutniki pirotechniczne VULKAN CSL 50-40 VUL i VIPER CSL 50-30 VIP, samopowtarzalna strzelba gładkolufowa, urządzenie RTG (Monos LOGOS Imaging), czujnik oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.