W piątek, 1 listopada 2024, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Polski partii mobilnych, radiolokacyjnych systemów lądowania GCA-2000 (Ground Control Approach – 2000) za maksymalnie 105 mln USD (422,79 mln zł) (Systemy wspomagania lądowania dla ukraińskich F-16).
GCA-2000 / Zdjęcie: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Warszawie wnioskował o możliwość pozyskanie nieujawnionej liczby zestawów radiolokacyjnych systemów lądowania GCA-2000 w wersji mobilnej (przewoźnej), w skład których wchodzą radia radiostacje UHF, interrogatory AN/UPX, sprzęt radionawigacyjny, sprzęt testowy, system precyzyjnej nawigacji, części zamienne i naprawcze, materiały eksploatacyjne, akcesoria, gwarancje, publikacje i dokumentacja techniczna, szkolenie personelu i wsparcie szkoleniowe, badania i ankiety, usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego świadczone przez rząd USA i wykonawcę umowy (L3Harris Technologies) oraz inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
Analiza
CGA-2000 to w pełni zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ICAO całoroczny radar dozoru i precyzyjnego podejścia (w tym określania wysokości), pracujący w paśmie X, który nadaje się zarówno do zastosowań cywilnych, jak i wojskowych. Wykorzystuje antenę z aktywnym skanowaniem fazowym z modułami nadawczo-odbiorczymi w technologii arsenku galu (GaAs), obracającą się 60 razy na minutę.
GCA-2000 wykorzystuje łącza światłowodowe do sterowania systemem w czasie rzeczywistym. Składa się ze stacji roboczych z wysokiej rozdzielczości kolorowymi wyświetlaczami. Kontrolerzy indywidualnie wybierają tryb pracy ASR (Surveillance Approach Radar) lub PAR (Precision Approach Radar) w zależności od potrzeb, co zapewnia wówczas zasięg instrumentalny, odpowiednio, 55,5 km (30 mil morskich) lub 37 km (20 mil morskich). System wykorzystuje komercyjne procesory i układy zasilana (commercial off-the-shelf, COTS), co zapewnia niskie koszty eksploatacji i wysoką niezawodność.
6 grudnia 2012 ówczesny Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej podpisał umowę międzyrządową LOA (Letter of Offer nad Acceptance) z USA o wartości ponad 100 mln USD na dostawę 9 zestawów radiolokacyjnych systemów lądowania GCA-2000. 24 grudnia 2013 Departament Obrony USA podpisał umowę produkcyjną w tej sprawie o wartości 76,1 mln USD ze spółką Exelis Inc. (wówczas część ITT Corporation; obecnie część L3Harris Technologies) z terminem realizacji do listopada 2018 (ostatecznie udało się umowę sfinalizować w 2016). Zostały wyprodukowane w zakładach spółki w Clifton, w stanie New Jersey/ Podwykonawcą robót budowlanych i infrastrukturalnych była polska spółka Wasko, a w ramach offsetu, Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki (WZE) zostały beneficjentem transferu technologii serwisowania i napraw urządzeń systemu.
Pierwszy system trafił do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, w związku z wdrażaniem samolotów szkolenia zaawansowanego Leonardo M-346 Bielik. Kolejne trafiły do baz lotniczych 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim, 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu, 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni, 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Ponadto, zestawy starszego typu trafiły do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, 33. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.