Francja
W środę, 14 sierpnia 2024, w rejonie gmin Autreville i Colombey-les-Belles w regionie Grand Est, w departamencie Meurthe i Mozela, zderzyły się ze sobą jednomiejscowy Rafale C i dwumiejscowy Rafale B. Oba należały do 3/4 eskadry przejściowej Aquitaine (L’Escadron de transformation Rafale 3/4) ze 113. bazy lotniczej Saint-Dizier-Robinson w regionie Grand Est, w departamencie Górna Marna i wykonywały lot powrotny znad Niemiec, gdzie trenowały pobieranie paliwa w locie.
Zdjęcie poglądowe: Michał Adamowski, MILMAG
Wrak Rafale B został znaleziony w gminie Harmonville (Grand Est) Obaj piloci zginęli, a samolot został zniszczony. Ofiary to kpt. Sébastien Mabire (instruktor) i por. Matthis Laurens (pilot-kadet).
Pilot Rafale C, w stopniu podpułkownika zdołał się bezpiecznie katapultować, został odnaleziony – ranny, ale przytomny. został znaleziony i nie odniósł obrażeń. Z nieznanego powodu radiolatarnia nie została aktywowana. Gęsto zalesiony teren nie ułatwiał poszukiwań. Warunki burzowe podczas lotu powrotnego dwóch Rafale nie zostały wykluczone jako przyczyna kolizji.
Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na swoim profilu: Ze smutkiem dowiadujemy się o śmierci kapitana Sébastiena Mabire i porucznika Matthisa Laurensa podczas wypadku lotniczego na misji szkoleniowej w Rafale. Naród podziela ból ze swoimi rodzinami i towarzyszami broni w 113. bazie lotniczej Saint-Dizier.
Nous apprenons avec tristesse les décès du capitaine Sébastien Mabire et du lieutenant Matthis Laurens, lors d'un accident aérien en mission d'entraînement en Rafale.
La Nation partage la peine de leurs familles et frères d’armes de la Base aérienne 113 de Saint-Dizier.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) August 14, 2024
Minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu dodał:
W Meurthe i Mozela doszło do wypadku z udziałem dwóch Rafale z 3/4 eskadry przejściowej Aquitaine. Jeden z pilotów został odnaleziony i jest bezpieczny. Badania są nadal w toku. Dziękujemy naszym siłom zbrojnym oraz policji zmobilizowanej do poszukiwań i zabezpieczenia terenu.
Un accident de deux Rafale de l’Escadron de Transformation Rafale 3/4 « Aquitaine » a eu lieu en Meurthe et Moselle.
Un des pilotes a été retrouvé, il est sain et sauf. Les recherches sont toujours en cours. Merci à nos forces armées ainsi qu’aux gendarmes mobilisés dans les…
— Sébastien Lecornu (@SebLecornu) August 14, 2024
Ostatni wypadek (z utratą samolotu) Rafale miał miejsce 2 lipca 2012 z udziałem pokładowego Rafale M, który z pokładu lotniskowca FS Charles de Gaulle (R91) wpadł do wód Morza Śródziemnego podczas wspólnych ćwiczeń z Amerykanami. Pilot katapultował się bezpiecznie i został uratowany przez amerykański śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy z lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69).
28 listopada 2010 inny Rafale M operujący z francuskiego lotniskowca rozbił się w wodach Morza Arabskiego podczas misji bojowej wsparcia operacji NATO w Afganistanie. Pilot katapultował się bezpiecznie i został uratowany przez śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy z Charles de Gaulle. Według raportu, silniki Snecma M88 przestały działać po tym, jak zabrakło im paliwa z powodu pomyłki pilota przy przełączaniu zbiorników paliwa.
24 września 2009 dwa Rafale M wracające na pokład lotniskowca po locie testowym bez uzbrojenia zderzyły się w powietrzu około 30 km od Perpignan w południowo-zachodniej Francji. Jeden pilot testowy, François Duflot, zginął w zdarzeniu, a drugi został uratowany.
6 grudnia 2007 dwumiejscowy Rafale B z rozbił się podczas lotu szkoleniowego. Pilot, który znajdował się sam na pokładzie, cierpiał na dezorientację przestrzenną i zginął w wypadku.
Rosja
W czwartek, 15 sierpnia 2024, w rejonie czeremchowskim obwodu irkuckiego w Rosji podczas rutynowego lotu rozbił się bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire-C).
Początkowo gubernator obwodu irkuckiego Igor Kobzew wydał oświadczenie: Rzeczywiście, taką informację otrzymał oficer dyżurny regionalnego centrum medycyny katastroficznej o godzinie 22:18 [17:18 czasu moskiewskiego]. Według Ministerstwa Obrony był to samolot wojskowy, Tu-22M3. Wykonywał zaplanowany lot bojowy. Czterech pilotów katapultowało się. Wszyscy zostali już odnalezieni.
Ministerstwo Obrony Rosji wyjaśniło ponadto, że cała załoga została uratowana, a miejsce katastrofy jest pod kontrolą. Później poinformowano jednak, że jeden z członków załogi zmarł, a pozostali trzej zostali hospitalizowani z obrażeniami.
W mediach społecznościowych pojawiły się materiały od razu po zdarzeniu oraz następnego dnia rano:
🔥✈️ Russian Tu-22M3 bomber crashed in the Cheremkhiv district of the Irkutsk region, Russia pic.twitter.com/dEhKkNzUmR
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) August 15, 2024
⚡️The wreckage of the 🇷🇺Russian Tu-22M3 strategic bomber that crashed yesterday in the Irkutsk region pic.twitter.com/ASM7jXlQfY
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) August 16, 2024
To druga w tym roku utrata Tu-22M3 przez Rosjan. 19 kwietnia br. jeden z samolotów powracających z misji bojowej nad Ukrainą, gdzie przeprowadzono atak lotniczo-rakietowy, rozbił się w Kraju Stawropolskim, a według strony ukraińskiej został zestrzelony przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy we współpracy z wojskami lotniczymi sił zbrojnych Ukrainy.
Wcześniej, 21 sierpnia 2023 Ukraińcy przeprowadzili atak dronowy na bazę lotniczą Szajkowka w obwodzie kałuskim, uszkadzając jeden bombowiec. 19 sierpnia 2023 w podobnym ataku na bazę lotniczą Sołcy-2 w obwodzie nowogrodzkim zniszczony został co najmniej jeden taki samolot. 5 grudnia 2022 w ataku na bazę lotniczą Riazań-Diagilewo w obwodzie riazańskim uszkodzony został jeden Tu-22M3.
Przed pełnoskalową wojną z Ukrainą, w ostatnich latach miały miejsce pięć wypadków lotniczych z udziałem tych samolotów:
- 23 marca 2021 w bazie lotniczej Szajkowka doszło do awarii systemu systemu ratunkowego podczas postoju na ziemi (zginęło 3 z 4 lotników).
- 22 stycznia 2019 na lotnisku Olenegorsk-Wysokij k. Murmańska rozbił się podczas lądowania jeden z egzemplarzy również pochodzących z Szajkowki (zginęło 3 z 4 lotników).
- 17 grudnia 2019 w obwodzie astrachańskim samolot zapalił się po lądowaniu.
- 14 września 2017 także w Szajkowce, podczas ćwiczenia Zapad 2017, inny bombowiec wypadł z pasa startowego, gdy załoga przerwała start. Samolot został na tyle uszkodzony, że został spisany ze stanu. Załoga nie odniosła obrażeń.
- 16 czerwca 2016 inny egzemplarz miał wypaść z drogi startowej na jednym z lotnisk na Dalekim Wschodzie.
W pierwszej dekadzie XXI odnotowano jedną stratę bojową (w sierpniu 2008 zestrzelony egzemplarz prawdopodobnie zestawem 9K37 Buk-1M, podczas wojny w Osetii Południowej) i dwa wypadki (8 lipca 2004 podczas lotu treningowego w obwodzie nowogrodzkim, a wiosną 2005 jeden z bombowców lądował awaryjnie, ale został naprawiony).
AKTUALIZACJA:
Rozbity egzemplarz nosił numer rejestracyjny RF-94238, taktyczny Czerwony 78 i seryjny 4582352.
Tu-22M3 RF-94238 c/n 4582352
Built at KAPO (Kazan-Borisoglebskoye) 4th quarter of 1985 as part of Batch no.82. "3" was a random digit, "5" the fifth aircraft in the batch & "2" signifies the team of workers at KAPO that assembled it.
Originally operated by 444 TBAP at…— Graeme Rendall (@Borders750) August 17, 2024