11 października prezydent Filipin Rodrigo Duerte ogłosił, że Rosja przekaże Filipinom dużą partię karabinków systemu Kałasznikowa. Nie ujawnił jednak szczegółów zasłaniając się prośbą o zachowanie tajemnicy ze strony rosyjskiej. Przekazanie ma odbyć się w ramach wsparcia dla filipińskich sił zbrojnych walczących z islamistami z grupy Maute na wyspie Mindanao.
Prezentacja rosyjskiej broni strzeleckiej, w tym 5,56-mm karabinków automatycznych AK-101 w ambasadzie Filipin w Moskwie, przeprowadzona w listopadzie 2016 w obecności ambasadora Carlosa D. Sorreta. Obok Arkadij Priwalow, wiceprezydent Koncernu Kałasznikow, odpowiedzialny za sprzedaż zagraniczną / Zdjęcie: Departament Spraw Zagranicznych Filipin
Transfer 5 tys. konstrukcji strzeleckich, miliona nabojów i 20 ciężarówek ma dotrzeć na Filipiny 22 października. Choć nie ma informacji, jaki karabinek zostanie przekazany, to można przypuszczać, że chodzi o eksportowy model AK-101 do amunicji 5,56 mm x 45. To podstawowy nabój używany na Filipinach, zarówno w kupionych wcześniej 56,8 tys. karabinkach Remington M4A3. Te ostatnie używane są przez wojska lądowe i piechotę morską.
Wcześniej, w czerwcu 2017 Chińczycy przekazali siłom zbrojnym Filipin partię 3 tys. karabinków CQ-A (na zdjęciu niepoprawnie oznaczonych jako CQ-A5b) i karabinów wyborowych i snajperskich o wartości 50 mln juanów / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Filipin
Pod koniec czerwca 2017, także Chiny przekazały Filipinom partię broni strzeleckiej produkcji NORINCO o wartości 50 mln CNY (27 mln zł). Obejmowała ona 3 tys. 5,56-mm karabinków CQ-A (kopia M4), wraz z 5 milionami nabojów 5,56 mm x 45. Dodatkowo Chińczycy podarowali 30 powtarzalnych karabinów snajperskich NSG1 (eksportowa odmiana CS/LR4) i 60 samopowtarzalnych karabinów wyborowych NDM-86 (eksportowa wersja typ 85 w odmianie do naboju 7,62 mm x 51). Przekazano też 800 tys. nabojów 7,62 mm x 51 do obu tych konstrukcji strzeleckich.
Analiza
Prezydent Filipin Rodrigo Duerte chce uniezależnić się od amerykańskiego wsparcia (szkolenia, uzbrojenia i innego sprzętu wojskowego), które od 2000 osiągnęło wartość ponad miliarda dolarów (3,6 mld zł). Stosunki Filipin i Stanów Zjednoczonych ochłodziły się w 2016, kiedy prezydent USA Barack Obama wyraził zaniepokojenie prowadzoną przez niego krwawą wojną prowadzoną przeciwko kartelom narkotykowym i użytkownikom substancji odurzających. Wywołało to gwałtowną reakcję Duerte i skutkując odwołaniem wizyty dyplomatycznej prezydenta USA na Filipinach.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.