6 października Centrum Inwestycji Obronnych Estonii (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus, znane też pod angielskim akronimem EDCI) podpisało umowę z Proteus Advanced Systems, czyli spółką joint venture pomiędzy izraelską IAI (Israel Aerospace Industries) i singapurską ST Engineering Land Systems, na dostawę dla estońskich sił obronnych (Eesti Kaitsevägi) rakietowego systemu obrony wybrzeża Blue Spear (5G SSM; 5th Generation Surface-to-Surface Missile).
Konsorcjum izraelskiej spółki IAI i singapurskiej ST Engineering Land Systems dostarczy estońskim siłom obronnym system obrony wybrzeża Blue Spear (5G SSM) / Grafika: Israel Aerospace Industries
Oferta Proteus Advanced Systems (spółki zarejestrowanej 15 lipca 2020 w Singapurze) zwyciężyła w postępowaniu przetargowym na zaawansowany system rakietowych pocisków przeciwokrętowych klasy ziemia-woda (Milrem Robotics wesprze modernizację estońskich CV90).
Asko Kivinuk, kierownik strategiczny ds. systemów obrony morskiej w EDCI, powiedział:
Cieszę się z naszego zespołu, że udało nam się w określonym czasie utrzymać konkurencyjność przetargu do samego końca. Zwycięska oferta została wskazana na podstawie kilku kryteriów oceny, w tym całkowitym koszcie eksploatacji, zaangażowaniu lokalnego przemysłu i harmonogramie dostawy.
Kalle Laanet, minister obrony Estonii, dodał:
Ten system broni znacznie poprawi nasze zdolności obrony wybrzeża i jest wyraźnym przesłaniem, że przyczyniamy się do regionalnych i zbiorowych działań obronnych NATO. Jest to jeden z najbardziej złożonych i zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia oraz ogromny krok naprzód dla estońskich sił obronnych. Bardzo się cieszę, że Estonia ma przemysł obronny zdolny do uczestnictwa w takich zaawansowanych technologicznie projektach.
Komandor Jüri Saska, dowódca marynarki wojennej (Merevägi), wskazał, że:
Wybrany system broni będzie kamieniem węgielnym estońskiej obrony morskiej przez dziesięciolecia. Estońska marynarka wojenna będzie mogła znacznie przyczynić się zarówno do wysiłków na rzecz obrony narodowej, regionalnej, jak i zbiorowej w ramach NATO.
Blue Spear (5G SSM), rozwijany od kilku lat jako oferta dla marynarki wojennej Singapuru na następcę pocisków RGM-84D-3 Harpoon, ma prawdopodobnie bazować na rodzinie izraelskich pocisków przeciwokrętowych Gabriel V Advanced Naval Attack Missile, które jak do tej pory trafiły na uzbrojenie izraelskiego Korpusu Morskiego (Chejl HaYam HaYisraeli), a wkrótce także trafią do fińskiej marynarki wojennej (Merivoimat). Są też oferowane Wielkiej Brytanii pod nazwą Sea Serpent (Izrael oferuje Wielkiej Brytanii pociski przeciwokrętowe, Test pocisku przeciwokrętowego Gabriel V, Finlandia zamawia pokpr Gabriel V).
Ron Tryfus, dyrektor generalny Proteus Advanced Systems, powiedział:
Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani do wyposażenia estońskich sił obronnych w zaawansowane pociski Blue Spear. Bardzo cenimy tę okazję i oczekujemy pogłębienia współpracy. Jest to bardzo zaawansowany, sprawdzony pod względem operacyjnym system, który sprosta działaniom na morskim polu walki, dzięki swoim możliwościom i opiera się na wieloletnim doświadczeniu IAI w dziedzinie pocisków rakietowych, szczególnie z rodziną pocisków Gabriel. Silna współpraca IAI i ST Engineering wyraża możliwości obu spółek w zakresie opracowywania zaawansowanych systemów uzbrojenia. System Blue Spear, będący zaawansowanym członkiem rodziny pocisków Gabriel, będzie służył jako następna generacja systemów rakiet przeciwokrętowych.
Komunikat prasowy IAI precyzuje, iż zasięg rażenia pocisku wynosi 290 km. Jest to istotna informacja, gdyż do tej pory, w kontekście ostatnich zamówień i ofert, podawano, iż zasięg Gabriel V wynosi ponad 200 km. Blue Spear (5G SSM) ma składać się z wyrzutni lądowych z kilkoma kontenerami startowymi. Pocisk ma działać w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w noc, poza zasięgiem wzroku (BLOS, Beyond Line Of Sight) przeciwko celom stacjonarnym i ruchomym.
System rakietowy tej klasy będzie zupełnie nową jakością w Eesti Kaitsevägi, które obecnie nie dysponują uzbrojeniem tej klasy i na pewno będą mieć wpływ na sytuację militarną w Zatoce Fińskiej, skąd operuje rosyjska Flota Bałtycka.
Co ciekawe, pod koniec lipca br., inna izraelska spółka, Rafael Advanced Defense Systems prezentowała w Estonii możliwości użycia przeciwpancernych pocisków kierowanych 5. generacji dalekiego zasięgu Spike NLOS, umieszczonych na opancerzonym pojeździe wielozadaniowym JLTV/L-ATV przeciwko celom nawodnym. Warto mieć jednak na uwadze, iż to system o zupełnie innych charakterystykach, a zasięg maksymalny to jedynie 32 km (JLTV strzela Spike NLOS w Estonii).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.