2 maja br. izraelska spółka Israel Aerospace Industries (IAI) poinformowała, że otrzymała zamówienie od Ministerstwa Obrony Estonii na produkcję i dostawę amunicji krążącej, prawdopodobnie typów: Harop i Mini Harop.
Minister obrony Estonii Hanno Pevkur oraz prezes i dyrektor generalny IAI, Boaz Levi, podczas ceremonii podpisania umowy
IAI, jak i Ministerstwo Obrony Estonii oraz podległe jej Centrum Inwestycji Obronnych Estonii (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus, znane też pod angielskim akronimem EDCI), odpowiedzialne za zakupy wojskowe nie informują o szczegółach umowy. Niemniej, z doniesień prasy estońskiej wynika, że umowa opiewa na ponad 100 mln EUR (458 mln zł), a dostawy mają rozpocząć się już w 2024. Umowa obejmuje także pakiet szkoleniowy. Na ceremonii jej zawarcia prezentowano zarówno modele amunicji krążącej Harop, jak i Mini Harop.
Co ciekawe, władze w Tallinie szukały dostawcy amunicji krążącej od wiosny ub. r. na własnym rynku, a także za granicą: w omawianym Izraelu, Korei Południowej, Polsce, Niemczech, Turcji, USA i Wielkiej Brytanii.
Amunicja krążąca dalekiego zasięgu jest ważnym dodatkiem do rozwoju zdolności obronnych Estonii. Nie można przecenić znaczenia ognia pośredniego, ponieważ Rosja spowodowała większość zniszczeń na Ukrainie ogniem pośrednim. Wprowadzenie tej nowej zdolności pozwoli nam atakować wroga z większej odległości. W rezultacie ogień pośredni staje się bardziej warstwowy i elastyczny, zwiększając zasięg oddziaływania, co oznacza, że Siły Obronne mogą trafić wroga tam, gdzie go zaboli – powiedział minister obrony Estonii Hanno Pevkur.
Rynek amunicji krążącej dalekiego zasięgu jest obecnie niespokojny. Niedawne konflikty, takie jak konflikt w Górskim Karabachu i trwająca wojna na Ukrainie, pokazały wysoką skuteczność tego rodzaju broni ofensywnej, co doprowadziło do rozwoju takich systemów przez kilka krajów, a nowi gracze prawdopodobnie wkrótce wejdą na rynek. Przyszłość tego rynku z pewnością będzie związana z ostrą konkurencją, a nadchodzące lata pokażą, gdzie te systemy będą dalej ewoluować. Obecnie złożyliśmy zamówienia na broń dalekiego zasięgu, których nie możemy ujawnić dokładnych specyfikacji, ale w przyszłości planujemy pozyskać podobną broń o różnych możliwościach technicznych i do strzelania na różnych dystansach – powiedział Ramil Lipp, kierownik działu uzbrojenia w EDCI.
Estonia jest strategicznym partnerem IAI. Te zamówienie odzwierciedla rosnące zaufanie i relacje między Estonią a naszą firmą. IAI oferuje rodzinę pocisków z amunicją krążącą – zapewniającą szeroki zakres rozwiązań od poziomu taktycznego do strategicznego. Amunicja krążąca IAI jest szczególnie przydatna, gdy użytkownicy poszukują większej elastyczności i szybkości reakcji w użyciu, aby szybko wykryć wroga i działać zdecydowanie w oparciu o informacje pozyskiwane przez samą broń w czasie rzeczywistym. Amunicja krążąca jest odpowiednia dla platform morskich lub lądowych – dodał prezes i dyrektor generalny IAI, Boaz Levi.
Harop ma 3 m rozpiętości skrzydeł, 2,5 m długości i masę własną 135 kg (dodatkowe 16 do 23 kg stanowi głowica bojowa, w zależności od jej rodzaju). Pojedynczy silnik spalinowy zapewnia mu prędkość maksymalną 417 km/h, zasięg lotu do 1000 km (z tym że w odległości maksymalnie 200 km od operatora z uwagi na zasięg łączności), pułap do 4600 m i długotrwałość lotu do 9 godzin. Wcześniej, amunicja tego typu, w wersji lądowej, weszła na uzbrojenie sił zbrojnych Azerbejdżanu, Indii, Izraela, Niemiec, Singapuru, Turcji oraz nieujawnionego państwa azjatyckiego. Z kolei Mini Harop, zwany też Green Dragon, jest pięciokrotnie mniejszy od Harop i przenosi lżejszą głowicę o masie 3-4 kg. Długotrwałość lotu wynosi 2-3 godziny.
Zakup amunicji krążącej wzmocni zdolności Sił Obronnych Estonii (Eesti Kaitsevägi) w zakresie prowadzenia ognia pośredniego i dalekiego zasięgu przeciwko celom lądowym i morskim, wraz z zakupionymi wcześniej 155-mm haubicami samobieżnymi K9 Kõu (docelowo 36 dział), rakietowym systemem obrony wybrzeża Blue Spear (5G SSM; 5th Generation Surface-to-Surface Missile), opartym na pociskach przeciwokrętowych Gabriel V czy w końcu sześcioma wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi M142 HIMARS wraz z kierowanymi pociskami rakietowymi M30A2 GMLRS w wersji AW, M31A2 Unitary, XM403 Extended Range (ER)-GMLRS AW, EM404 ER GMLRS i pociskami balistycznymi MGM-140 ATacMS w wersji eksportowej M57 Unitary.
https://twitter.com/HPevkur/status/1653370440998432771?s=20
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.