9 stycznia portal Inside Defense ujawnił, że amerykańskie wojska lądowe (US Army) planują zakup dwóch baterii izraelskiego systemu przeciwrakietowego krótkiego zasięgu Iron Dome. Ma to związek z planami rozwoju obrony przed pociskami artyleryjskimi, manewrującymi, rakietowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi w ramach systemu Indirect Fire Protection Capability Increment 2-Intercept (IFPC Inc 2-I).
Siły Obronne Izraela zamówiły system Iron Dome w lutym 2007. Badania prowadzono od lipca 2008 do lipca 2010. Pierwsze baterie trafiły do jednostek liniowych w marcu 2011. Dziesięć baterii jest obecnie rozmieszczonych w Izraelu, w planach jest wprowadzenie kolejnych pięciu / Zdjęcie: Siły Obronne Izraela
Dwie baterie systemu złożone z 12 jednostek ogniowych, dwóch zestawów systemu dowodzenia i kontroli ogniem mPrest Systems, dwóch stacji radiolokacyjnych wykrywania i śledzenia IAI Elta EL/M-2084 MMR (Multi-Mission Radar), a także 240 pocisków przechwytujących Tamir, mają kosztować 373 mln USD (1,402 mld zł) (Izraelskie radary nie dla Czech, 2018-06-21).
Z tego 289,7 mln USD (1,09 mld zł) ma przypaść na rok fiskalny 2019 na sam zakup, a 83,8 mln USD (315 mln zł) na integrację w 2020. Łączne koszty wdrożenia mogą wynieść nawet 1,6 mld USD (6,01 mld zł), o co wnioskowała US Army.
Iron Dome ma chronić przed ostrzałami rakietowymi lub moździerzowymi przeciwnika w zasięgu 5-70 km / Grafika: Rafael Advanced Defense Systems
Departament Obrony miał otrzymać zgodę Kongresu na zakup izraelskiego systemu obrony powietrznej. Jeżeli umowa zostanie podpisana, dostawy będą mogły rozpocząć się w 2020. Analiza zakupu Iron Dome została przeprowadzona na wniosek kongresmenów z podkomisji wydatków obronnych w kwietniu 2018. Zwiększenie zdolności bezpośredniej obrony przeciwrakietowej ma wynikać z wyścigiem zbrojeń ze strony Rosji, Korei Północnej i innych potencjalnych przeciwników.
Iron Dome opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries do 2023 zostanie włączony do zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej IAMD (Integrated Air-and-Missile Defense) (Przyspieszenie integracji IBCS, 2018-03-20).
Analiza
Na podstawie porozumienia z 16 sierpnia 2011 system Iron Dome jest oferowany siłom zbrojnym USA przez Raytheon, który jest strategicznym partnerem Rafaela. Trwają prace nad wariantem pocisku przechwytującego Tamir o nazwie SkyHunter z myślą o obronie powietrznej wojsk amerykańskich, rozmieszczonych poza granicami kraju.
Amerykańskie wojska lądowe zainteresowały się systemem Iron Dome w listopadzie 2011 w wyniku doświadczeń z Iraku i Afganistanu. 2 listopada 2014 media informowały, US Army zakupi baterię testową. Pociski Tamir poddawano serii prób IFPC Inc 2-I od kwietnia do czerwca 2016 na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk. Strzelano z kołowej wyrzutni typu Multi Mission Launcher (MML).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.