We wtorek, 26 września, w mediach społecznościowych pojawiło się krótkie nagranie wideo autorstwa Project Meshkat z testów/demonstracji turboodrzutowej wersji irańskiej amunicji krążącej HESA Shahed-136, która w wersji podstawowej z silnikiem tłokowym jest szeroko używana przez Rosjan w Ukrainie pod nazwą Geran-2 (według dostępnych informacji Rosja zakupiła 1750 egzemplarzy, które mogły zostać zmodyfikowane).
Wersja podstawowa bezzałogowca bojowego Shahed-136 jest napędzana silnikiem tłokowym Mado MD-550 (który może być kopią niemieckiego Limbach L550E). Jest to 4-cylindrowy, 2-suwowy, chłodzony powietrzem, silnik spalinowy o mocy 50 KM, produkowany przez chińską spółkę Wofei Technology (Shenzhen) Co., Ltd. Jego wadą jest głośna praca, która powoduje, że w przypadku fazy terminalnej lotu z wyprzedzeniem można usłyszeć nadciągające niebezpieczeństwo.
Nowy, mały silnik turboodrzutowy jest prawdopodobnie cichszy, choć nie jest znany ani model ani jego parametry. Można też założyć, że Shahed-136 w nowej odsłonie ma mniejszy zasięg lotu, ale z drugiej strony większą prędkość przelotową/maksymalną. Obecny zasięg amunicji krążącej nie dokładnie jest znany i jest szacowany na od 970 do nawet 2500 km, a prędkość wynosi ok. 185 km/h.
Shahed-136 ma 3,5 m długości i 2,5 m rozpiętości skrzydeł, a masa startowa wynosi 200 kg (i po raz kolejny: nie jest jasne, jak zmieniła się masa po zastosowaniu innego napędu). Bezzałogowiec przenosi głowicę bojową o masie od 30 do 50 kg. Został opracowany przez Centrum Badań Przemysłu Lotniczego Shahed i jest produkowany przez Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA), a według doniesień od 2024 będzie montowany także w Rosji w specjalnej strefie ekonomicznej Jełabuga w Republice Tatarstanu.
Na opublikowanym nagraniu wideo można zobaczyć także nową wyrzutnię startową. Natomiast płatowce są prawdopodobnie nadal transportowane w specjalnych, zamkniętych kontenerach. Co ciekawe, po raz pierwszy nową wyrzutnię można było zobaczyć pokazano w sprawozdaniu wideo z wizyty ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu w Iranie, 19 września.
Wideo: Project Meshkat
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.