9 września br. Agencja Uzbrojenia opublikowała informację o zawarciu umowy o wartości 2 190 491,87 zł netto (2 684 304 zł brutto) z, wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), spółką PIT-Radwar z Warszawy na integrację interrogatora średniego zasięgu ISZ-50 z korwetą patrolową ORP Ślązak (241) w ramach dostawy armatorskiej (PGZ SW przygotuje Ślązaka do modernizacji).
PIT-Radwar dostarczy interrogator średniego zasięgu ISZ-50 na potrzeby korwety patrolowej ORP Ślązak (241) / Zdjęcie: PIT-Radwar
Decyzja o zawarciu umowy zapadła 16 sierpnia. Umowa była negocjowana z jednym wykonawcą bez uprzedniej publikacji ogłoszenia.
Interrogator średniego zasięgu ISZ-50 jest elementem zestawu zapytująco-odpowiadającego systemu identyfikacji radiolokacyjnej swój-obcy (IFF) Mark XIIA, produkcji spółki PIT-Radwar, którego konfiguracja oraz charakterystyka techniczna uwzględniały potrzebę integracji z radarem SMART-S MK2 i systemem zarządzania walką CMS Tacticos.
Jego zakup i montaż na budowanym okręcie został zaakceptowany przez ówczesny Inspektorat Uzbrojenia. W związku z tym od początku realizowano prace pod przyszłą integrację ISZ-50. Kluczowe było porozumienie techniczne z 2016 pomiędzy dostawcą systemu IFF – PIT-Radwar, a dostawcą systemu walki – Thales NL, oprogramowania i interfejsów pozwalających na integrację ISZ-50 z radarem SMART-S MK2 i systemem CMS Tacticos. Montaż interrogatora średniego zasięgu ISZ-50 pozwoli na osiągnięcie przez ORP Ślązak zakładanych zdolności w obszarze identyfikacji radiolokacyjnej swój-obcy (IFF) Mod 5 – standardzie wymaganym przez NATO.
Opis
ISZ-50 jest interrogatorem średniego zasięgu systemu IFF Mark XIIA przeznaczonym do współpracy z systemami radiolokacyjnymi średniego i krótkiego zasięgu. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych układów cyfrowych i algorytmów przetwarzania sygnałów, urządzenie zapewnia precyzyjną identyfikację, wysoką wydajność przetwarzania i odporność na zakłócenia.
ISZ-50 umożliwia identyfikację w modach 1, 2, 3/A, C i S oraz w modach 4 i 5 (po zainstalowaniu odpowiedniego kryptokomputera). Rozbudowana autodiagnostyka i modułowa konstrukcja zapewniają szybką lokalizację i usuwanie usterek, a możliwość aktualizacji oprogramowania pozwala na przyszłe rozszerzanie funkcjonalności urządzenia. Zwarta obudowa urządzenia umożliwia instalację na szerokim wachlarzu platform stacjonarnych i mobilnych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.