20 lipca amerykańska spółka Northrop Grumman poinformowała o zawarciu strategicznego porozumienia ze spółką Epirus z siedzibą w Hawthorne w Kalifornii jako poddostawcą technologii generowania impulsu elektromagnetycznego (electomagnetic pulse, EMP) do niekinetycznego obezwładniania tzw. rojów bezzałogowych statków latających (bsl) (CHAMP w służbie, 2019-05-23).
Spółka Epirus powstała w 2018 jako start-up, założony przez Leigha Maddena, który wcześniej kierował działem National Security and Defense w Microsofcie oraz byłego dyrektora finansowego spółki Northrop Grumman, Kena Bedingfielda / Zdjęcie: Epirus
Technologie EMP zostaną włączone do oferty Northrop Grumman wielowarstwowej architektury przeciwdziałania zagrożeniom ze strony bsl (C-UAS, Counter-Unmanned Aerial System), złożonej z czujników i efektorów kinetycznych i niekinetycznych, kompatybilnych z nowoczesnymi systemami dowodzenia i kontroli klasy C2. System tej klasy, FAAD-C2 (Forward Area Air Defense Command and Control), zaoferowany przez Northrop Grumman został wybrany 25 czerwca br. jako rozwiązanie tymczasowe w ramach pilnej potrzeby operacyjnej przez amerykańskie wojska lądowe (US Army) w celu przeciwdziałania zagrożeniom ze strony bsl.
Epirus ma w swojej ofercie system o nazwie Leonidas, który wykorzystuje komercyjną technologię półprzewodników na ciele stałym. Jest to generator kierunkowego impulsu elektromagnetycznego o dużym natężeniu, który wywołuje przepięcie w systemach elektronicznych (skokowy wzrost natężenia prądu) oraz wzrost temperatury, co skutkuje ich trwałym uszkodzeniem i obezwładnieniem bezzałogowca. Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom i masie własnej, generator może zostać zintegrowany z platformą stacjonarną bądź mobilną.
Wcześniej, 30 czerwca spółka z Hawthorne otrzymała zlecenie od Departamentu Obrony USA na opracowanie prototypu niekinetycznego systemu obrony przed bezzałogowcami, opartego na energii skierowanej, dla marynarki wojennej (US Navy). Z kolei we wrześniu ubiegłego roku Space and Missile Systems Center (SMC) amerykańskich wojsk lotniczych (US Air Force, USAF) zleciło opracowanie stosunkowo tanich wielowiązkowych anten fazowanych do szerokopasmowych urządzeń radiowych nadawczo-odbiorczych w ramach inicjatywy AFWERX, który ma na celu współpracę sił zbrojnych z małymi przedsiębiorstwami (USAF testują broń wysokoenergetyczną, 2020-04-09, Laser i mikrofale przeciwko bsl, 2018-03-26).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.