Podczas Międzynarodowej Wystawy Obronnej i Konferencji IDEX 2021 w Abu Zabi (21-25 lutego), spółka Milrem Robotics zaprezentowała na wystawie belgijskiej spółki John Cockerill (hala 12, stoisko B18) prototyp estońskiego bojowego pojazdu bezzałogowego Type X RCV (Robotic Combat Vehicle) z wieżą CPWS Gen. 2. Była to międzynarodowa premiera tego pojazdu opracowanego przez estońskie przedsiębiorstwo, której przedstawicielem w Polsce jest spółka Mildat z Warszawy (Chętni na roboty rozpoznania dróg, 2020-11-09).
Podczas wystawy IDEX 2021 w Abu Zabi po raz pierwszy zadebiutował za granicą prototyp estońskiego bojowego pojazdu bezzałogowego Type X RCV z belgijską wieżą Cockerill CPWS Gen. 2 / Zdjęcie: Hubert Marciniak
Publiczna premiera za granica estońskiego robota bojowego została zapowiedziana przez producenta 18 lutego. Podczas samej wystawy IDEX 2021, Milrem Robotics i Joh Cockerill podpisały protokół ustaleń (MoU, Memorandum of Understandings) w sprawie wspólnych prac nad lekkim czołgiem bezzałogowym na bazie doświadczeń z Type X RCV z wieżą CPWS Gen. 2.
Jak powiedział podczas targów prezes zarządu Milrem Robotics, Kuldar Väärsi,do końca 2024 ma zostać osiągnięta gotowość do produkcji seryjnej pojazdów. Ujawnił po raz pierwszy, że Type X RCV powstał na podstawie umowy z Arabią Saudyjską. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, prace badawczo-rozwojowe nad Type X RCV miał sfinansować bardzo ważny partner zagraniczny (Milrem Robotics wchodzi na rynek australijski i nowozelandzki, 2021-01-19i).
Prace nad 12-tonowym Type X RCV zostały ujawnione 20 maja 2020, ale dopiero 16 czerwca tego samego roku zaprezentowano go z belgijską wieżą. CPWS Gen. 2 to niskoprofilowa, aluminiowa wieża przeznaczona dla lekkich pojazdów (4×4 i 6×6), która może zostać zintegrowana z armatami automatycznymi kalibrów 20-30 mm (np. 25-mm M242 Bushmaster lub 30-mm M230LF Bushmaster II). Została wyposażona w panoramiczny celownik z kamerą telewizyjną CCD, termowizorem i funkcję fuzji obrazu. Ponadto, na wieży zainstalowano 7,62-mm sprzężony z armatą karabin maszynowy, wyrzutnie granatów dymnych oraz dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych (takich jak Alcotán-100, MMP, FGM-148 Javelin czy Spike) (Type X RCV z wieżą Cockerill, 2020-06-19).
Z kolei 6 października 2020 zaprezentowano koncepcję pojazdu z modułową wyrzutnią MCL (Loitering Munition Multi-Canister Launcher) dla amunicji krążącej rodziny Hero, produkowanej przez izraelską spółkę UVision Air. Na podstawie porozumienia o współpracy planuje się integrację platformy z amunicją krążącą szczebla taktycznego Hero-120 i operacyjnego Hero-400EC (Electric/Cruciform) (Współpraca Milrem Robotics z UVision Air, 2020-10-07).
Natomiast 7 stycznia br. Milrem Robotics poinformowała o pierwszych próbach zakładowych drugiego prototypu Type X RCV, które zrealizowano w grudniu. Z dotychczasowym informacji wiadomo, że pojazd ma 2,2 m wysokości, a układ napędowy tworzą silnika wysokoprężny i elektryczny. Robot ma być zdolny do autonomicznego działania, dzięki algorytmom sztucznej inteligencji IFK (Intelligent Functions Kit), opartej o platformę programistyczną ROS2 (Robot Operating System) (Pierwsze próby Type X RCV, 2021-01-07).
W przypadku zastosowania wieży z maksymalnie 30-mm armatą, będzie możliwe przeniesienie jednego pojazdu w ładowniach samolotów C-130J Super Hercules i C-390 Millenium, dwóch pojazdów w A400M-180 Atlas, natomiast pięciu w C-17A Globemaster III. Ponadto, jeden pojazd będzie przenoszony w podwieszonej pod ciężkim śmigłowcem transportowym klatce desantowej.
Ideą opracowania Type X RCV było zapewnienie bezzałogowego wsparcia ogniowego dla jednostek pancernych i zmechanizowanych, w tym w misjach podwyższonego ryzyka dla pojazdów załogowych. W dalszej kolejności niewykluczone, że powstaną warianty specjalistyczne, takie jak zestaw przeciwlotniczy, moździerz samobieżny, stacja radiolokacyjna czy transporter piechoty.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.