Podczas targów IDEF zadebiutowały nowe systemy pocisków rakietowych Roketsan. W Stambule pokazano miniaturowy pocisk kierowany wystrzeliwany z granatnika Yatağan (jatagan), amunicję krążącą Cida (dzida) czy 120-mm kierowany laserem czołgowy pocisk rakietowy Tanok.
Yatağan jest obecnie rozwijanym z własnych środków przedsiębiorstwa miniaturowym systemem rakietowym o średnicy 40 mm i długości 400 mm. Dostosowany jest do wystrzeliwania z 40-mm granatników jednostrzałowych
Yatağan jest obecnie rozwijanym z własnych środków przedsiębiorstwa miniaturowym systemem rakietowym o średnicy 40 mm i długości 400 mm. Dostosowany jest do wystrzeliwania z 40-mm granatników jednostrzałowych. W Stambule zaprezentowano plecak dla grenadiera mieszczący cztery pociski. Opcjonalnie Yatağan może być uzbrojeniem niewielkich bezzałogowców operujących w powietrzu, na wodzie lub na lądzie.
Po wystrzeleniu pocisku z lufy za pomocą małego ładunku prochowego wysuwają się powierzchnie kierujące w przedniej części i uruchamia się silnik rakietowy. Yatağan jest kierowany półaktywnie laserowo, zasięg to 1000 m. Kołowy błąd trafienia wynosi dla pocisku 1 m. Całość jest odpowiednikiem amerykańskiego pocisku Raytheon Pike.
Amunicja krążąca Cida jest wystrzeliwana z jednorazowej naramiennej wyrzutni rurowej. Po wystrzeleniu wysuwane są skrzydła zapewniające lepsze zdolności manewrowe i pozwalające na krążenie nad celem przed trafieniem
70-mm amunicja krążąca Cida jest wystrzeliwana z jednorazowej naramiennej wyrzutni rurowej o średnicy 90 mm i długości 1000 mm. Niestety nie może być odpalana z niewielkich pomieszczeń. Masa Cida to 7,5 kg. Po wystrzeleniu wysuwane są skrzydła zapewniające lepsze zdolności manewrowe i pozwalające na krążenie nad celem przed trafieniem. Na obecnym etapie rozwoju broń naprowadzana jest tylko za pomocą systemu nawigacji inercyjnej. Oznacza to, że może razić jedynie cele stacjonarne.
Zasięg wynosi od 50 do 750 m (w planach jest wydłużenie go do 1000 m), maksymalna prędkość to 100 m/s. CEP wynosi 5 m. Głowica bojowa pochodzi z 70-mm kierowanych pocisków rakietowych Cirit, może być: wielozadaniowa (przeciwpancerno-odłamkowo-zapalająca), termobaryczna lub odłamkowo-burząca. Mniej więcej 40% pocisku Cida to głowica. Roketsan poinformował, że zakończono fazę koncepcyjną i weryfikację projektu. Przeprowadzono pierwszy próby w locie, a pod koniec 2019 planowane są testy udoskonalonego prototypu.
120-mm przeciwpancerny pocisk kierowany (ppk) Tanok dostosowano do wystrzeliwania z armaty czołgowej. Roketsan opracował amunicję w odpowiedzi na wymagania tureckich sił zbrojnych. Prace nad Tanokiem rozpoczęły się na początku 2019, zakłada się jego wprowadzenie do uzbrojenia w 2021 / Zdjęcia: Michał Jarocki
W Stambule zaprezentowano też 120-mm przeciwpancerny pocisk kierowany (ppk) Tanok wystrzeliwany z armaty czołgowej. Roketsan opracował amunicję w odpowiedzi na wymagania tureckich sił zbrojnych. Jest kierowany półaktywnie laserowo i może razić cele ruchome stacjonarne lub ruchome, w trybie ataku niskiej i wysokiej trajektorii (z góry). Pocisk wyposażono w tandemową kumulacyjną głowicę przeciwpancerną. Ma długość 984 mm, masę 11 kg oraz zasięg 1000-6000 m.
Na stoisku Roketsan zaprezentowano także 125-mm przeciwpancerny pocisk kierowany KARAOK/Mizrak-K o zasięgu 1000-2000 m, 160-mm ppk OMTAS/Mizrak-O o zasięgu 200-4000 m, 175-mm ppk UMTAS/Mizrak-U i L-UMTAS o zasięgu 500-8000 m, a także kierowaną bombę ogólnego przeznaczenia MAM-C czy pocisk przeciwokrętowy Atmaca o zasięgu co najmniej 200 km (Turecki ppk KARAOK, 2018-11-20; Seryjna produkcja OMTAS, 2018-08-28).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.