W poniedziałek, 2 grudnia 2024, amerykańska spółka Spółka General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) poinformowała, że otrzymała zamówienie od rodzimej Marynarki Wojennej (US Navy) na opracowanie 155-mm manewrującego pocisku dalekiego zasięgu LRMP (Long Range Maneuvering Projectile), przeznaczonego dla artylerii okrętowej.
Zamówienie zostało udzielone na zasadach Other Transaction Agreement (OTA) za pośrednictwem spółki Advanced Technology International (ATI) przez konsorcjum NSTIC (Naval Surface Technology Innovation Consortium).
Obejmuje dopracowanie i dalsze zademonstrowanie prototypowego systemu LRMP spółki GE-EMS, aby umożliwić US Navy wykonywanie ofensywnych uderzeń standardową amunicją na zwiększonym zasięgu przy użyciu 155 mm systemów artyleryjskich.
LRMP to naprawdę innowacyjna konstrukcja, zapewniająca większy zasięg i zwrotność, precyzję i elastyczność ładunku, aby wspierać różne misje, w tym misje uderzeniowe i wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze — powiedział Scott Forney, prezes GA-EMS. Możliwości LRMP mają potencjał, aby zapewnić iderzeniowe efekty w celu rażenia stacjonarnych i ruchomych celów w odległości 120 km i większej. Oznacza to czterokrotny wzrost zasięgu w porównaniu z konwencjonalnymi systemami artyleryjskimi w stosunku do tego, co jest obecnie dostępne.
Uproszczona konstrukcja LRMP i unikalny kształt pocisku umożliwiają bardzo duży zasięg szybowania bez potrzeby napędu pomocniczego lub wspomagania rakietowego. Jest skalowalny do użytku we wszystkich istniejących systemach artyleryjskich, zapewniając kompatybilność ze starszymi wyrzutniami, automatami ładowania i sprzętem do obsługi. Dzięki większej manewrowości, dokładności i opcjom ładunku użytecznego LRMP oferuje dodatkowe korzyści w celu zwiększenia strefy zaangażowania bez konieczności zmiany położenia platformy startowej.
GA-EMS przeprowadziło udane testy LRMP, aby zapewnić skuteczność, wydajność i aerodynamikę — powiedział Mike Rucker, szef programów uzbrojenia w GA-EMS. Przygotowujemy się do nadchodzących testów szybowania LRMP Common Round w Dugway Proving Grounds w stanie Utah w ramach pierwszego zlecenia kontraktowego. Dodatkowe testy w ramach kamieni milowych i zadania następcze zostaną wykonane w ciągu pięcioletniego okresu realizacji kontraktu, aby zaprojektować, wyprodukować, zmontować i przetestować pociski LRMP dla systemów artyleryjskich kal. 155 mm, a także innych platform.
LRMP został zaprezentowany na waszyngtońskiej wystawie AUSA 2024 i charakteryzuje się aerodynamicznym kształtem kadłuba, którego zwieńczenie ma kształt Trójkąta Reuleauxa (figura składająca się z łuków okręgów o środkach i końcach w wierzchołkach trójkąta równobocznego – przyp. red.). Wraz z rozkładanymi skrzydłami zapewnia to możliwość szybowania beznapędowego z pułapu 12-14 km oraz atakowania celów bez konieczności wykorzystania sygnału nawigacji satelitarnej GNSS GPS, gdyż system naprowadzania wykorzystuje doświadczenia GE-EMS uzyskane podczas prac nad uzbrojeniem hipersonicznym, działami elektromagnetycznymi (Blitzer Railgun o mocy 3, 10 i 32 MJ) oraz bezzałogowcami.
System naprowadzania obejmuje czujniki elektrooptyczne i algorytmy uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji), które umożliwiają pociskowi wizualne śledzenie i dostosowywanie jego trajektorii w czasie rzeczywistym. Elementy systemu naprowadzania opierają się na technologiach z bezzałogowca MQ-9A Reaper i programu hipersonicznej amunicji krążącej Vintage Racer. Opracowywana jest wersja morska dla armat 127 mm, o zmniejszonym zasięgu do 75 km.
Skorupa pocisku LRMP zawiera odrzucany sabot, który chroni jego wewnętrzne komponenty i skrzydła podczas startu. Jego rozmiar pozwala na przenoszenie ładunku kinetycznego równoważnego pociskowi kal. 120 mm. Sam ładunek jest rozwijany przez zewnętrznego partnera, a modułowa konstrukcja pozwala na dostosowanie go do innych zadań niż uderzeniowe.
Projekt LRMP jest rozwijany przez GA-EMS od 3 lat, finansowany wewnętrznie przez spółkę. Przewidując popyt na precyzyjną artylerię o dużym zasięgu, GA-EMS przygotowuje się do produkcji małoseryjnej od 2025. Spółka przedstawiła również plany produkcji wielkoseryjnej, dążąc do celu w postaci 100 000 pocisków miesięcznie.
W poprzednich latach US Navy testowała 127-mm pociski hipersoniczne BAE Systems HVP (Hyper Velocity Projectile) z armat morskich Mk 19 o długości 62 kalibrów, a także zrezygnowała z wprowadzenia wariantu 155-mm dla armat morskich AGS (Advanced Gun System) niszczycieli rakietowych typu Zumwalt, z powodu kosztów.