29 grudnia o godz. 16:42:07 czasu uniwersalnego z wyrzutni ELS (Ensemble de Lancement Soyouz) w Gujańskim Centrum Kosmicznym CSG w Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta nośna Sojuz ST-A z modułem Fregat-M w ramach misji VS25. W module znajdował się satelita rozpoznawczy CSO-2 (Composante Spatiale Optique) o masie 3652 kg zbudowany dla francuskich wojsk lotniczych i kosmicznych (Armée de l’air et de l’espace) przez spółki Airbus Defence and Space i Thales Alenia Space (Airbus w studium budowy europejskiego systemu łączności satelitarnej, 2020-12-24).
Z Gujańskiego Centrum Kosmicznego CSG w Kourou w Gujanie Francuskiej wyniesiono na orbitę okołoziemską drugi z trzech satelitów zwiadowczych CSO-2 dla francuskich sił zbrojnych / Grafika: Airbus Defence and Space
Pierwszy satelita rozpoznawczy nowej generacji, CSO-1 o masie 3655 kg, został wyniesiony 19 grudnia 2018, z kolei na rok 2022 planowany jest start trzeciego i ostatniego CSO-3. Nowe urządzenia zastąpią dwa satelity rozpoznawcze Helios 2A i 2B, wyniesione w kosmos 18 grudnia 2004 i 18 grudnia 2009. Drugi satelita został umieszczony na orbicie polarnej na wysokości 480 km (CSO-1 znajduje się na wysokości 800 km).
CSO jest częścią międzynarodowej inicjatywy MUSIS (MUltinational Space-based Imaging System for Surveillance, Reconnaissance and Observation), realizowanej wspólnie z Belgią, Grecją, Hiszpanią, Niemcami i Włochami. Program ma zapewnić dostęp do zobrazowań rozpoznawczych powierzchni Ziemi o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości 20 centymetrów na piksel (Francja utworzy wojska kosmiczne, 2019-07-15).
Satelity CSO są wyposażone w system wskazujący obszar zainteresowania i dostarczają zobrazowania 3D w bardzo wysokiej rozdzielczości, w paśmie widzialnym i w podczerwieni, wykonane o każdej porze doby. Satelity są zdolne do wykonywania co najmniej 280 zdjęć dziennie (Airbus: Pierwszy w Europie 5-metrowy reflektor antenowy, 2020-12-11).
Misja VS25 to prawdopodobnie ostatni, 104 start rakiety orbitalnej w 2020. Dla porównania w 2019 z powodzeniem przeprowadzono 97 startów na całym świecie / Film: Arianespace
Jako główny wykonawca programu satelitów CSO, Airbus Defence and Space dostarczył platformę SPOT (Satellite Pour l’Observation de la Terre) i awionikę, a także odpowiadał za prace integracyjne, testowanie i dostawę satelity do francuskiego Państwowego Ośrodka Badań Kosmicznych CNES. Z kolei Thales Alenia Space dostarczyła instrument optyczny bardzo wysokiej rozdzielczości. Zespoły Airbusa będą kierować operacjami konstelacji CSO z segmentu naziemnego, tak jak robią to obecnie w przypadku innych programów satelitarnych, taki jak Helios, Pléiades-HR, SAR-Lupe czy COSMO-SkyMed 2nd Gen.) (Dodatkowe satelity COSMO-SkyMed 2nd Gen., 2020-12-17; Testy satelitów Airbus Pléiade Neo, 2020-02-25).
Airbus Defence and Space otrzymał zlecenie na budowę systemu satelitarnego CSO pod koniec 2010 roku od CNES, działającej w imieniu francuskiej Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia (Direction générale de l’Armement, DGA). Koszt programu to 1,3 mld EUR (5,9 mld zł) z dodatkowymi 300 mln EUR (1,36 mld zł) na 10-letnie wsparcie segmentu naziemnego. Kontrakt obejmował opcję budowy trzeciego satelity o wartości 300 mln EUR, która została uruchomiona w 2015 po przystąpieniu do programu Niemiec (Airbus zbuduje radar dla ROSE-L, 2020-12-07).
Jean-Marc Nasr, szef pionu Space Systems w Airbus, powiedział, że dzięki ścisłemu partnerstwu w dziedzinie wykorzystania przestrzeni kosmicznej z francuskim ministerstwem sił zbrojnych, obejmującym obecnie dowództwo kosmiczne, CNES i DGA, a także ogromnemu wsparciu ze strony i partnerów z przemysłu, zwłaszcza Thales Alenia Space, znowu odnieśliśmy sukces. Zapewniamy najnowocześniejsze i najskuteczniejsze możliwości obserwacyjne, służące bezpieczeństwu naszych obywateli, a także suwerenności i niezależności Francji i Europy. Konstelacja CSO stanowi przełom pod względem rozdzielczości, bezpieczeństwa transmisji, niezawodności i dostępności usług. Tylko kilka państw może pochwalić się taką zdolnością.
W projekcie CSO, Airbus Defence and Space wykorzystał dziesięciolecia doświadczeń, innowacji i sukcesów, które doprowadziły do powstania satelitów Helios 1, Pléiades-HR i Helios 2, a także wykorzystał najnowszą generację siłowników żyroskopowych, żyroskopów światłowodowych, pokładowej elektroniki i oprogramowania sterującego w celu optymalizacji masy i bezwładności satelity oraz znacznie zwiększając prędkość namierzania obszarów podlegających zobrazowaniu (ZEA: Satelita Airbus FalconEye-2 wystrzelony, 2020-12-03).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.