W czwartek, 13 marca 2025, podczas Paryskiego Forum Obrony i Strategii wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnił, że Francja jest zainteresowana zakupem przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (PPZR) Piorun i systemu minowania narzutowego PMN Baobab-K, produkcji Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) (MON w Paryżu o bezpieczeństwie Europy, Ukrainie i rozwoju przemysłu zbrojeniowego).
PMN Baobab-K / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej
W zeszłym tygodniu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczył w spotkaniu Grupy 5 Ministrów Obrony: wraz z ministrami obrony Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii oraz zaproszonymi gośćmi: ministrem obrony Ukrainy i przedstawicielami NATO i UE. Na konferencji prasowej szef MON ujawnił szczegóły rozmów z ministrem ds. sił zbrojnych i weteranów Francji Sébastien Lecornu podczas jego wizyty w Polsce, 13 stycznia br. Francuski minister wyraził zainteresowanie zakupem polskiego uzbrojenia. Wicepremier Kosiniak-Kamysz informował również, że na początku kwietnia br. ponownie odwiedzi Francję, wraz z przedstawicielami polskiego przemysłu obronnego.
Francja jest zainteresowana przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi Piorun, które po wybuchu pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą, gdzie są używane w działaniach wojennych przez stronę napadniętą, okazały się skutecznym orężem. 12 lutego br. producent systemu, spółka Mesko ze Skarżyska-Kamiennej informowała o wyprodukowaniu 3000. egzemplarza zestawów Piorun, które jak dotąd trafiły do USA, Norwegii i Estonii, a w dalszej kolejności trafią do Łotwy, Gruzji, Mołdawii, Słowacji, zainteresowana jest Litwa (obecnie użytkująca PPZR Grom) i są oferowane Tajlandii.
Siły zbrojne Francji wprawdzie dysponują zestawami przeciwlotniczymi MBDA Mistral, ale nie są to zestawy naramienne pomimo zbliżonych parametrów technicznych. PPZR Piorun zapewniłyby francuskich żołnierzom większą elastyczność i mobilność.
Z kolei na pojazdy minowania narzutowego Baobab-K póki co zdecydowało się tylko Wojsko Polskie. 14 czerwca 2023 Agencja Uzbrojenia zamówiła 24 egzemplarze wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym za ok. 510 mln zł brutto, z dostawami w latach 2026-2028. Warto dodać, że poszukiwany jest obecnie wariant gąsienicowy. W przypadku Francji zapewne system trafiłby na lokalnie produkowane podwozie kołowe (np. Arquus) lub gąsienicowe.
Warto dodać, że zarówno PPZR Piorun, jak i PMN Baobab-K zostały zgłoszone do pierwszego konkursu europejskiego programu wspólnych zakupów wojskowych EDIRPA (European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act). Trafiły jednak na listę rezerwową, ale dzięki czemu można je zidentyfikować pod kątem potencjalnego przyszłego finansowania.
Z kolei Francja oferuje Polsce okręty podwodne typu Scorpène w programie Orka oraz samoloty transportowo-tankujące A330-200 MRTT w programie Karkonosze, jak i 24 lekkie śmigłowce H145M w programie pozyskania zintegrowanego systemu szkolenia pilotów śmigłowców bojowych.
https://twitter.com/Marsattaqueblog/status/1900290535253852183