W piątek, 13 grudnia 2024, służba prasowa 7. Brygady Pancernej wojsk lądowych Francji (7e Brigade blindée Armée de terre) poinformowała w mediach społecznościowych, że żołnierze wchodzącego w jej skład 5. Pułku Piechoty (5e régiment de dragons) z Mailly-le-Camp jako pierwsi w siłach zbrojnych otrzymali nowe umundurowanie F3 BME (F3 Bariolage multi-environnement) w nowym wzorze ukamuflowania.
Od 1994 wojska lądowe Francji używają umundurowania w kamuflażu BCE (Bariolage Centre Europe), zbliżonego projektem do amerykańskiego M81 Woodland. Zastąpił on kamuflaż TAP 47 i mundury F2 w kolorze khaki. W 2018 zawarto kontrakt o wartości 50 mln EUR na nowe umundurowanie w kamuflażu BCE. W mundurach wojskowych Francji stosuje się dwa warianty BCE, czyli Uniform T3 i Uniform T4. W 2019 ogłoszono, że standardowym mundurem w kamuflażu BCE będzie mundur Tenue Combat F3. Teraz rozpoczęto wdrażanie jego następcy, czyli F3 w kamuflażu BME (Bariolage Multi-Environmental).
Kamuflaż wielośrodowiskowy został wybrany w maju 2022 po sześciu latach ewaluacji od rozpoczęcia programu przez Służbę Komisariatu Wojskowego SCA (Service du Commissariat des Armées), Generalną Dyrekcję ds. Uzbrojenia DGA (Direction générale de l’Armement) oraz Szefostwo Służb Technicznych Wojsk Lądowych STAT (Section Technique de l’Armée de Terre).
Jak wyjaśniło STAT, wybrany wzór otrzymał sześć wybarwień, zgodnych z normą NORMDEF 00001 i wywodzących się z badań różnych regionów świata, pozwalających wtopić się w każde otoczenie. Przy ich opracowywaniu wzorowano się także na doświadczeniach amerykańskich i brytyjskich. Niemniej jednak charakteryzuje się on cechami typowo francuskimi, jak odcień ziemisty brąz z Francji (brun terre de France), czy trójkątne elementy, które można znaleźć również w schemacie kamuflażu pojazdów opancerzonych w programie SCOPRION (Synergie du COntact Renforcée par la Polyvalence et l’InfovalorisatiON).
Efekt niektórych [z nich] wzmacnia maskowanie na średnim dystansie, oszukując oko wroga – wyjaśnia STAT. Aby zachować skuteczność na różnych dystansach, plamy składają się z plątaniny dużych, złożonych, załamanych kształtów, osłabionych efektami gradientu i innymi małymi, wyraźnymi plamkami.
Zgodnie z przeprowadzonymi testami, zwiększa czas potrzebny do dostrzeżenia noszącego ją żołnierza o 25%.
Koszt wyposażenia całego personelu wojsk lądowych w umundurowanie F3 BME oszacowano wówczas na 200 mln EUR. Pod koniec 2022 SCA ogłosiła, że w pierwszej kolejności zamówi wystarczającą ilość materiału do wykonania co najmniej 300 000 nowych mundurów.
Od tamtej pory brakowało wprawdzie informacji o postępach programu, przez co Ministerstwo ds. Sił Zbrojnych i Weteranów otrzymywało interpelacje poselskie w tej sprawie, ale niedawna informacja o rozpoczęciu wdrażania nowego umundurowania rozwiała wątpliwości.
Zgodnie z aktualnym harmonogramem przedstawionym 12 grudnia br. przez resort, do wiosny 2025 nowe umundurowanie otrzymają wszyscy żołnierze 7. Brygady Pancernej, ze względu na jej rozmieszczenie w Rumunii, natomiast pozostałe brygady wojsk lądowych otrzymają je do grudnia 2025.
Na wystawie Eurosatory 2024 zaprezentowano starszy typ umundurowania z oporządzeniem polskiej spółki Direct Action / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG