29 marca br. belgijska spółka FN Herstal poinformowała o zademonstrowaniu zdolności rodziny zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia (zsmu) deFNder do zwalczania niewielkich bezzałogowych statków latających (bsl) podczas ćwiczenia NNTEX-C (NATO NonLethal Technology Exercise), które odbyło się od 4 do 24 marca na poligonie PISC na włoskiej wyspie Sardynia.
Belgijska spółka FN Herstal zademonstrowała zdolności rodziny zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia deFNder do zwalczania niewielkich bezzałogowców / Zdjęcie: FN Herstal
Ćwiczenie było poświęcone ocenie aktualnych technologii pod kątem celów aerodynamicznych o małych rozmiarach i wolno poruszających się (Low, Slow and Small; LSS). Różne systemy obronne zostały ocenione na podstawie kilku czynników, w tym wydajności, szkód ubocznych i
ergonomii.
W tym celu spółka FN Herstal opracowała rozwiązanie ochrony przed bezzałogowcami oparte na standardowych kontenerach, obejmujące szereg czujników (w tym czujniki RF i radary) z kombinacją zarówno miękkich, jak i twardych efektorów. Cały system jest obsługiwany przez dwóch operatorów chronionych z wnętrza kontenera.
Czujniki zapewniają wczesne wykrywanie i zapewniają operatorom i dowódcy lokalizację wykrytego
cele na dwuwymiarowej mapie świadomości sytuacyjnej. Wzmacnia to proces podejmowania decyzji o znaczeniu krytycznym i pozwala na szybką reakcję i przydział zadań.
Jeśli chodzi o efektory, konfiguracja systemu obejmuje:
- Efektor miękki: konfiguracja zawiera również inteligentny i skalowalny zagłuszacz sygnału, który może być użyty jako pierwsza reakcja przeciwko bezzałogowcowi, aby zablokować połączenie radiowe pomiędzy nim, a jego operatorem przed koniecznością zastosowania uderzenia kinetycznego;
- Efektory twarde:
- jeden lekki zsmu deFNder Light, który może być uzbrojony w 5,56- lub 7,62-mm km FN Minimi lub 7,62-mm km FN MAG;
- jeden średni zsmu deFNder Medium, który może być uzbrojony w 7,62-mm km FN MAG, 12,7-mm km FN M2HB-QCB lub FN M3R albo 40-mm granatnik automatyczny z amunicją programowalną.
Po wykryciu celu operatorzy mają możliwość wyboru zagrożenia i zainicjowania procesu neutralizacji.
Cały system zapewnia zaawansowane funkcje, które pomagają operatorowi w wykrywaniu i zwalczaniu zagrożeń, włącznie z:
- Śledzenie celu w oparciu o informacje zwrotne z wielu czujników;
- Łagodzenie szkód pobocznych dzięki wskaźnikom gotowości do użycia;
- Automatyczne wykrywanie przez strumień wideo (w trybie dziennym i na podczerwień);
- Ulepszona system kierowania ogniem do celu powietrznego.
Wykorzystując technologię deFNder Net spółki FN Herstal, system oferuje pełne możliwości sieciowe do dystrybucji informacji i udostępnianie z każdego czujnika do dowolnego operatora, do własnych i zewnętrznych systemów dowodzenia i kontroli (C2).