3 grudnia Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej, w imieniu Skarbu Państwa, podpisał umowę o wartości 10 282 137,40 zł brutto ze spółką WB Electronics na dostawę trzech zmodernizowanych zestawów bezzałogowych statków powietrznych typu FlyEye, z opcją na dziewięć kolejnych. Jeden zestaw składa się z czterech bsp.
Bsp FlyEye ma 3,6 m rozpiętości skrzydeł, 1,8 m długości i masę startową 12 kg, dzięki konstrukcji kompozytowej. Napędzany pojedynczym silnikiem elektrycznym rozpędza się do 60-120 km/h, na pułapie do 3,5 tys. m i ma zasięg do 50 km przy łączu radiowym i do 300 km, przy przemieszczeniu stacji kontroli i kierowania. Bezpilotowiec może znajdować się w powietrzu przez maksymalnie ponad 2,5 godziny. Zestaw składa się z czterech bsl, stacji nadawczo-odbiorczej, stacji kontroli i kierowania oraz plecaków i skrzyń transportowych
Umowa, dotycząca łącznie 12 bsp FlyEye z opcją na 36 kolejnych, obejmuje także pakiet szkoleniowy. Terminy dostaw przewidziano jeszcze w tym roku, a odbiorcą sprzętu przewidzianego umową są Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Zestawy mają trafić do brygad OT na wschodzie Polski (Pierwsi operatorzy Warmate w WOT, 2018-04-28; MON kupuje Warmate, 2017-11-21).
Negocjacje ws. zakupu bsp FlyEye rozpoczęto 19 października, a maksymalny budżet na ten cel określono na 24 mln zł netto. IU MON argumentował bezprzetargowy wybór powyższych statków powietrznych z uwagi na wykorzystanie ich przez inne rodzaje wojsk Sił Zbrojnych i pozytywne doświadczenia z tym związane. Ponadto, ujednolicenie zestawów i modernizacja tych zakupionych wcześniej, pozwoli na redukcję kosztów logistycznych i szkoleniowych.
Zestaw FlyEye składa się z czterech bsp, stacji nadawczo-odbiorczej, stacji kontroli i kierowania oraz plecaków i skrzyń transportowych. /Zdjęcia: WB Electronics
Miniaturowe bsp typu FlyEye wykorzystywane są m.in. do realizacji zadań rozpoznawczych, jednak zamawiane platformy są trzecią generacją tego typu i zostały wyposażone w nową głowicę optoelektroniczną i system zasilający. Modernizacji została poddana również stacja nadawczo-odbiorcza, stacja kontroli i kierowania (SKiK) oraz plecaki i skrzynie (Prezentacja SWARM dla klienta zagranicznego, 2018-10-10; Testy Fly Eye w Szwajcarii, 2018-04-20).
Opis
Pierwsze FlyEye weszły na wyposażenie Wojska Polskiego na podstawie umowy z listopada 2010 obejmującej 2 zestawy (8 bsl) i trafiły do JW NIL, która wykorzystała je w misjach bojowych w Afganistanie. 13 lutego 2013 podpisano umowę na dostawę kolejnych 12 zestawów (48 bsl), z których 9 trafiło do JW NIL, a 3 pozostałe do Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i jednostek Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA). Dostawy zakończono w 2014.
23 grudnia 2014 Komenda Główna Straży Granicznej (KG SG) rozstrzygnęła przetarg na dostawę mini bsp, którego zwycięzcą została spółka WB Electronics z FlyEye. 13 lutego 2015 KG SG podała do publicznej wiadomości informacje o zamówieniu bsp dla Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. Zestawy, wraz z amunicją krążącą Warmate 1, w 2016 miały trafić na Ukrainę, gdzie użyto ich bojowo na wchodzie kraju podczas operacji ATO przeciwko separatystom.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.