Amerykańska tożsamość marki Faxon Firearms
Tak samo jak kierowcy Saaba czują się pilotami, tak być może strzelcy korzystający z karabinków Faxon będą czuli mentalną więź z astronautami NASA i operatorami precyzyjnych systemów głowic bojowych. To tylko moje przypuszczenia, ale – jak dobrze wiemy – silna tożsamość marki zawsze znacząco poprawia odczucia podczas korzystania z jej produktów. Nawet jeśli często tylko pozornie.
Natomiast faktem jest, że Faxon za oceanem cieszy się dobrą renomą. Odbiorcy pozytywnie wypowiadaj się na temat luf do systemów AR w autorskich profilach gunner (cięższych, ale wytrzymalszych przy ogniu ciągłym) i pencil (znacząco lżejszych od konkurencji, przy bardzo dobrej deklarowanej wytrzymałości), używając ich nie tylko w karabinach Faxon, ale też na przykład w karabinach składanych i sprzedawanych przez Brownells USA.
Pomimo stwierdzenia producenta, że ich lufy przodują w branży, na próżno szukać ich u dużych producentów broni. Spowodowane jest to zapewne tym, że lufa często jest autorskim tworem każdej marki, więc używanie części od podwykonawcy nie jest popularnym trendem. Amerykańscy strzelcy chętnie używają luf Faxon przy kompletowaniu karabinów, w których liczy się każdy gram, sięgając po wspomniany wcześniej profil pencil.
W portfolio konstrukcji firmy znajdziemy zarówno karabinki standardu AR15, AR9, AR10 jak i 22LR. Producent zapowiedział też nową linię repetierów X7 w standardzie Remingtona 700.
Pistolety linii FX-19, które bezpośrednio korzystają z standardu Glocka, dobrze uzupełniają katalog produktów, podkreślając fakt, że Faxon stara się rozwijać w bezpieczny sposób, sięgając do utartych, dobrze zakorzenionych w rynku standardów.

Wysoka technologia w służbie produkcji karabinków
Znakiem charakterystycznym marki ma być high-techowy charakter produkcji spółki matki. Pozwoliło to Faxon Firearms wdrożyć kilka innowacyjnych rozwiązań technologicznych w swoich konstrukcjach.
Używając luf Faxon w zależności od wersji mamy do czynienia z nowoczesnymi stopami stali 4150CMV (w modelach duty) lub 416-R (w modelach match), które posiadając wymaganą specyfikacją wytrzymałość, zachowują niską wagę.
Lufy gwintowanie są metodą przeciągania, a następnie nanoszona jest na nie powłoka QPQ Salt Bath Nitride, która w odróżnieniu od powłok używanych zazwyczaj w rusznikarstwie (np. chromu), gdy zostanie starta, nie przechodzi w czystą stal, a stopniowo zmniejsza zawartość domieszki atomów azotu. Pozwala to na liniową utratę parametrów wraz ze zużyciem bez nagłej awarii.
Żywotność luf Faxon liczona jest na od 20000 do 30000 strzałów.
Zamki wykonano ze stali 9310, która nie tylko spełnia, ale i znacznie (dobra, o 7%, ale to nadal więcej niż 5%) przebija normy znane jako Mil-Standard, korzystający zazwyczaj ze stali C158. Stal 9310 zyskuje w porównaniu przez nowoczesny proces technologiczny, który ułatwia jej późniejszą obróbkę. Bezpośrednio wpływa to na cenę podzespołu.Dla uzyskania części o tej samej jakości stal C158 wymaga znacznie bardziej restrykcyjnych zasad produkcji, co widuję wycenę gotowego produktu.

Wykończenie części broni dumnie nosi nazwę Superfinish, co gwarantować ma (to wykończenie, a nie nazwanie go) zminimalizowanie oporów tarcia części ruchomych broni. Producent zdaje się na tyle pewny niskich oporów ruchu, że broń z pudełka przychodzi prawie bez smarowania.
Body karabinów to autorskie konstrukcję Faxon, w serii Combat nie odbiegające za bardzo od tego co znamy z standardu Mil-Spec. Uwagę zwraca wycięty w środku odbojnik łusek (jeśli to ma inną nazwę, to proszę uświadomienie w komentarzu), który stara się przypomnieć, że w produktach Ultralight i Hyperlite znajdziemy szalone wariacje na temat tego, jak AR15 może wyglądać, gdy porzuci się oklepane armijne wzornictwo (i wymagania).
Liczne wycięcia, ażurowe części lowerów i upperów, przetłoczenia oraz używanie włókna węglowego dla ograniczenia masy są znakami charakterystycznymi tych serii produktów.
Niezależnie od wypustu do klientów karabiny trafiają z akcesoriami czołowych producentów. Rączki przeładowania, selektory, chwyty pistoletowe i kolby montowane przez Faxon na karabinach to produkty takich firma jak Radian, Aero, Magpul, B5 czy MFT. Producent zostawia sobie pole do modyfikacji ukompletowania, zaznaczając na przykład, że z karabinem X dostaniemy kolbę Y lub inną podobnej klasy. Trzymam kciuki, żeby obecny poziom akcesoriów utrzymał się na stabilnym, wysokim poziomie.

Nowy rozgrywający w średniej półce czy „zaledwie” kolejny producent?
Analizując dostępne suche dane na temat karabinków Faxon, można śmiało stwierdzić, że są one kompletne i nie będą budzić wątpliwości jakością wykonania. W trakcie testów mogę przyznać, że daje się zauważyć ich wysoka ergonomia oraz funkcjonalność.
Aktualnie mając do wyboru całą gamę karabinów w tej kategorii cenowej, nawet ograniczając się wyłącznie do producentów amerykańskich, strzelcy mogą czuć się nieco zagubieni. Oczywiście szeroki wybór pozytywnie wpływa na ceny na rodzimym rynku, a karabiny pojawiają się w coraz lepszych konfiguracjach fabrycznych. Tendencja ta nie tylko powinna cieszyć początkujących strzelców, ale może też przekonać do siebie bardziej doświadczonych użytkowników, którzy z pełną świadomością wybiorą konfiguracje, której nie będą musieli budować od zera.
Nie mogę jednak wydać jednoznacznego werdyktu na temat tego, czy warto kupić karabinki Faxon, ponieważ pierwsze egzemplarze kończą dopiero cykl testowy w moich rękach. Wszystkich czytelników ciekawych czy produkty Faxon będą warte wszystkich zapewnień producenta zapraszam do mojego następnego tekstu, który rozbierze (dosłownie i w przenośni) karabiny na czynniki pierwsze i na pewno pomoże wam podjąć decyzję o ewentualnym zakupie.
Współpraca reklamowa: Produkty Faxon Firearms dostępne są w Mex Armory.