16 lipca podczas międzynarodowych targów lotniczych Farnborough 2018 odbyła się premiera przeciw-okrętowego pocisku manewrującego RBS15 Mk4 Gungnir, opracowanego przez Saab Defence and Security i Diehl Defence.
Prace nad nowym wariantem rodziny pocisków przeciw-okrętowych RBS15 Gungnir rozpoczęły się w 2017. Nazwa pochodzi od włóczni skandynawskiego boga Odyna, która zawsze trafiała w cel / Zdjęcie: Saab Defence and Security
Gungnir, jest najnowszą generacją rodziny przeciw-okrętowych pocisków manewrujących RBS15 (Robotsystem 15) typu wystrzel i zapomnij. Sam RBS15 Mk4 jest efektorem całego systemu rakietowego, obejmującego także pakiety planowania misji, wyposażenie, sensory, wyrzutnie, interfejs, sprzęt testowy i pojemniki do przechowywania.
Szwedzi wprowadzili specyficzne oznaczenia w zależności od wariantu systemu. Gungnir Air to broń klasy powietrze-woda, która może być odpalana z pokładu samolotów JAS 39E Gripen (Pocisk RBS15 Mk4 Air), Natomiast dla Gungnir Sea i Gungnir Land efektorem będzie RBS15 Mk4 Surface odpalany z poziomu powierzchni ziemi.
Nowy pocisk został wyposażony w podwójny system naprowadzania, złożony z aktywnej głowicy poszukiwawczej i stacji radiolokacyjnej pracującej w paśmie J. Uzbrojeniem są 200-kilogramowe głowice bojowe różnego typu. RBS15 Mk4 Gungnir ma 4,35 m długości, 1,40 m rozpiętości i 650 kg masy całkowitej. Zasięg zwiększono z 200 do ponad 300 km, a pocisk porusza się z prędkości 0,9 Ma. Oprócz zdolności rażenia okrętów, broń będzie miała możliwość atakowania również celów lądowych w każdych warunkach pogodowych. Otwarta architektura ma pozwolić na jego modernizację w przyszłości. Gungnir charakteryzuje się zmniejszonym przekrojem radarowym, a Saab zapewnia o możliwości jego integracji z dowolną platformą lotniczą, morską lub lądową.
Prace badawczo-rozwojowe nad nową generacją pocisków są efektem, wartej 3,2 mld SEK (1,41 mld zł), umowy z 31 marca 2017, którą Saab podpisał ze szwedzką Agencją ds. Zamówień Obronnych (Swedish Defence Materiel Administration, FMV). Do 2026 w nową broń mają zostać wyposażone samoloty bojowe, korwety rakietowych typu Visby oraz nadbrzeżne wyrzutnie rakiet, których baterie przywrócono do służby w listopadzie 2016. Kolejna partia pocisków została zamówiona w kwietniu 2017 na podstawie umowy o wartości 500 mln SEK (209 mln zł), której realizacja rozpocznie się w 2020 (Finlandia zamawia pokpr Gabriel V, 2018-07-07).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.