Podczas targów Eurosatory 2018 koncern MBDA i estoński wytwórca systemów bezzałogowych Milrem Robotics podjęły decyzję o wspólnym rozwoju bezzałogowej samobieżnej platformy przeciwpancernej IMPACT (Integrated MMP Precision Attack Combat Turret) osadzonej na zdalnie sterowanej platformie THeMIS.
IMPACT ma zostać wyposażony w podwójną wyrzutnię ppk 5. generacji MMP o zasięgu do 4 km, a także głowicę optoelektroniczną i 7,62-mm km. /Zdjęcie: MBDA
Lekka, samobieżna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (Missile Moyenne Portée) będzie bazować na autonomicznym pojeździe THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System), który zadebiutował na paryskich targach dwa lata wcześniej. MMP to ppk średniego zasięgu piątej generacji, wdrażane od 30 listopada 2017 do francuskich wojsk lądowych, zarówno w postaci ręcznych wyrzutni, jak i wariantów osadzonych na pojazdach opancerzonych (Prototyp Jaguar EBRC, 2018-05-17).
IMPACT będzie zdalnie sterowaną konstrukcją bezzałogową o obniżonej sygnaturze termicznej, zdolną do skrytego podejścia na pozycje ogniowe w warunkach miejskich, w tym w budynkach, by razić cele opancerzone o szczególnym znaczeniu. Według pomysłodawców, problemem pododdziałów piechoty, wyposażonych w ręczne zestawy ppk, jest wysoka sygnatura termiczna żołnierzy, co ułatwia ich wykrycie.
Podczas targów Eurosatory 2018, zaprezentowano wariant ze specjalnym kontenerem do transportu małego bsl, zwiększającego zdolności rozpoznawcze. /Zdjęcie: Remigiusz Wilk
Bezzałogowiec ma zapewnić zdolności obserwacji, wskazywania celów i rozpoznania pola walki w czasie rzeczywistym, dzięki integracji z siecią dowodzenia, kontroli, łączności, przetwarzania danych i rozpoznania.
Podczas targów Eurosatory 2018, estońska spółka zaprezentowała wariant transportowy platformy THeMIS, który otrzymał specjalny kontener, zawierający mały, 4-wirnikowy bsl, zwiększający zdolności rozpoznawcze zestawu.
Opis
MMP to przeciwpancerny pociski kierowany wystrzel i zapomnij o zasięgu do 4000 m i przebijalności 1000 mm pancerza. W trybie MITL (Man In The Loop) operator ma możliwość kontrolowania pocisku po wystrzeleniu. Dzięki temu może zmienić cel w trakcie lotu lub skierować go w inny punkt tego samego celu, co pozwala na rażenie tych ukrytych poza bezpośrednią linią wzroku.
System może być używany zarówno w dzień, jak i w nocy. Jego wielozadaniowa głowica bojowa jest skuteczna przeciwko wielu różnym celom: pojazdom opancerzonym, infrastrukturze czy siłe żywej przeciwnika. Pocisk można bezpiecznie wystrzelić z ograniczonej przestrzeni lub w budynku, co jest kluczową cechą walki w terenie zurbanizowanym.
Modułowy bezzałogowiec THeMIS został przetestowany przez estońskie wojska lądowe podczas ćwiczeń Kevadtorm 2016. Był używany do transportu wyposażenia, amunicji, beczek z paliwem i wodą oraz drewna opałowego, co zazwyczaj odbywa się ręcznie bądź za pomocą pojazdów załogowych. Masa użyteczna platformy wynosi 750 kg. Projekt o napędzie hybrydowym powstał dzięki pomocy estońskiego Ministerstwa Obrony oraz uczelni i przedsiębiorstw z państw nadbałtyckich.
W listopadzie 2016 przeprowadzono pierwsze testy ogniowe wersji uzbrojonej, THeMIS ADDER, powstałej we współpracy z singapurskim ST Kinetics. Pojazd został wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (zsmu) z 12,7-mm wielkokalibrowym karabinem maszynowym ST Kinetics 50MG.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.