11 czerwca Europejska Agencja Obrony EDA (European Defence Agency) poinformowała o wyborze oferty konsorcjum PILUM (Projectiles for Increased Long-range effects Using Electro-Magnetic railgun) na budowę działa elektromagnetycznego (potocznie: railgun). PILUM, w skład którego wchodzą podmioty z pięciu państw (Francji, Niemiec, Belgii, Włoch i Polski) otrzyma dofinansowanie, które ma nie przekroczyć 1,5 mln EUR (6,67 mln zł), na realizację pracy badawczej w latach 2020 – 2022.
Działo elektromagnetyczne jest bronią wystrzeliwującą pociski bez wykorzystania chemicznego materiału miotającego. W polu elektromagnetycznym pocisk kinetyczny jest rozpędzany do prędkości 7Ma, osiągając bardzo dużą energię. Pozwala to na ostrzeliwanie celów dotychczas nieosiągalnych dla klasycznej artylerii okrętowej za pomocą relatywnie taniej amunicji, pozbawionej głowicy bojowej / Zdjęcie: Institut franco-allemand de recherches de Saint-Louis
Zwycięskie konsorcjum składa się z dziewięciu podmiotów przemysłowych i badawczych. Koordynatorem prac jest Francusko-Niemiecki Instytut Badawczy ISL z Saint-Louis (Institut franco-allemand de recherches de Saint-Louis), który specjalizuje się w pracach nad projektami tego typu. Belgię reprezentuje Von Karman Research Institute, który zajmuje się m.in. dynamiką płynów. Dwie spółki z Francji, Nexter Systems i Naval Group, będą pełnić rolę integratorów systemu demonstratora technologii. Opracowaniem specjalnej amunicji zajmą się podmioty z Francji i Niemiec: Nexter Munitions i Diehl Defence.
Polska spółka Explomet z Opola zajmie się zagadnieniem wybuchowego platerowania metali. Z kolei wkładem włoskiej spółki ICAR będą kondensatory elektryczne o wysokiej gęstości energii. Ostatnim członkiem konsorcjum jest francuska spółka Erdyn Consultants, specjalizująca się w zarządzaniu wspólnymi projektami europejskimi.
Projekt ma na celu opracowanie za pomocą symulacji, koncepcji broni elektromagnetycznej, która ma pozwolić na wystrzelenie kinetycznych pocisków hipersonicznych na odległość ponad 200 km. Później, o ile założenia okażą się słuszne, planowana jest budowa demonstratora technologii, z terminem do 2028. Jeśli dalsze prace rozwojowe będą prowadzone, docelowy system mógłby powstać na początku lat 2040. (Próby amunicji hipersonicznej, 2019-01-09).
Inicjatywę rozpoczęto jeszcze w 2019, gdy EDA zaprosiła europejskie podmioty do składania ofert w dwuletnim projekcie, będącym częścią programu badawczego PADR (Pilot Project and Preparatory Action on Defence Research), finansowanego przez Komisję Europejską.
Analiza
Wybór Francusko-Niemieckiego Instytutu Badawczego ISL jako koordynatora nie jest przypadkowy. Podmiot ten ma już doświadczenie w tego typu pracach. Od 1987 realizował projekt zakończony budową prototypu działa elektromagnetycznego Pegasus w 1997. Z kolei w grudniu 2017 podczas wystawy innowacyjności francuskiej Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia (Direction générale de l’Armement, DGA) zaprezentowano makietę w postaci działa zamontowanego na podwoziu kołowym. Francuskie siły zbrojne, a zwłaszcza marynarka wojenna (Marine nationale), są zainteresowane wdrożeniem uzbrojenia tej klasy.
Technologie railgun są rozwijane w kilku państwach wysokorozwiniętych. Palmę pierwszeństwa dzierżą Stany Zjednoczone. Na zlecenie marynarki wojennej USA swoje prototypy od 2006 budują spółki BAE Systems Electromagnetic Railgun oraz General Atomics Blitzer Railgun (konstrukcje o mocy 3, 10 i 32 MJ). Z kolei w 2011 prace nad działem elektromagnetycznym ujawniły Chiny. W 2018 prototypowe urządzenie zostało zamontowane na okręcie desantowym CNS Haiyang Shan (936), typu 072III. Od 2015 prace nad urządzeniem o nazwie JAX prowadzi Japonia (Japońskie działo elektromagnetyczne, 2018-08-07).
Również Turcja opracowała demonstratory technologii railgun: Tübitak Sapan o mocy 14 MJ (październik 2016), ASELSAN A.Ş. Tufan (maj 2017) i Yeteknolojİ Şahi 209 Block II. W styczniu 2017 prace nad własnym działem elektromagnetycznym ogłosiła Rosja, by rok później zaprezentować demonstrator technologii (Pierwsze próby Şahi 209 , 2019-04-02).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.