14 lipca rozpoczęto przerzut do Polski batalionu pancernego amerykańskich wojsk lądowych (US Army) w ramach ćwiczenia Emergency Deployment Readiness, powiązanego z manewrami Defender-Europe 20. Co ciekawe, przerzut sił przeprowadzono w ramach koncepcji Dynamic Force Employment, opracowanej przez byłego sekretarza obrony Jamesa Mattisa i Przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Josepha Dunforda.
W ćwiczeniu Emergency Deployment Readiness bierze udział 30 czołgów M1A2 Abrams, 20 bojowych wozów piechoty M2/M3 Bradley i 10 transporterów piechoty M113
Z niemieckiego poligonu Bergen-Hohne (Truppenübungsplatz Bergen) w Dolnej Saksonii do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko przerzucanych jest około 550 żołnierzy z 2. batalionu 12. Pułku Kawalerii 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1. Dywizji Kawalerii. Żołnierze przybyli do Niemiec z Fort Hood w Teksasie. Ze strony polskiej współpracować będą żołnierze z 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza oraz 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Ćwiczenie potrwa do 22 sierpnia.
Amerykańskie siły są wspierane przez 16. Brygadę Wsparcia, 30. Brygadę Medyczną, 12. oraz 101. Brygadę Lotnictwa Bojowego, 2. Pancerną Brygadową Grupę Bojową 3. Dywizji Kawalerii i 18. Brygadę Żandarmerii. Wysunięte Dowództwo Dywizyjne Stanów Zjednoczonych z Poznania pełnić będzie rolę dowództwa ćwiczebnego, a całość nadzorowana będzie przez Dowództwo ds. szkoleń 7. Armii (7th Army Training Command) z niemieckiego Grafenwöhr (Dowództwo US Army w Poznaniu, 2019-10-05).
Przerzut sił przeprowadzono w ramach koncepcji Dynamic Force Employment, opracowanej przez b. sekretarza obrony Jamesa Mattisa i Przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Josepha Dunforda / Zdjęcie i grafika: US Army
Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, w związku z sytuacją epidemiczną, zastosowane zostaną wszelkie niezbędne środki ostrożności zapewniające ochronę przed COVID-19 uczestniczącym żołnierzom i lokalnej społeczności.
Ćwiczenie Emergency Deployment Readiness było pierwotnie planowane jako ćwiczenie połączone z głównym ćwiczeniem Defender-Europe 20, którego złożeniem jest budowanie gotowości strategicznej do wsparcia narodowej strategii obrony USA oraz do osiągnięcia głównych celów NATO (w tym odstraszanie potencjalnego agresora). Ze względu na pandemię COVID-19, Defender-Europe 20 został zmodyfikowany pod względem wielkości i skali, a od 5 do 19 czerwca br. na poligonie w Drawsku Pomorskim polskie i amerykańskie wojska przeprowadziły połączone ćwiczenie Allied Spirit z udziałem około 6000 żołnierzy (COVID-19: Defender-Europe 20 ograniczone, 2020-03-17).
Manewry będą się odbywą w trzech etapach, w których żołnierze USA przerzuceni zostaną przez Atlantyk, następnie pobiorą ciężki sprzęt przechowywany na co dzień w specjalnych magazynach i przetransportują go na polski poligon oraz wezmą udział w połączonym szkoleniu ogniowym w Drawsku Pomorskim. Sprzęt, w tym 30 czołgów M1A2 Abrams, 20 bojowych wozów piechoty M2/M3 Bradley i 10 transporterów piechoty M113 już w lutym br., w ramach oryginalnie planowanego ćwiczenia Defender-Europe 20, został pobrany z magazynów US Army w Niemczech i Belgii i przewieziony na teren poligonu Bergen-Hohne. Teraz jest transportowany na poligon w Drawsku Pomorskim w ramach drugiej fazy zmodyfikowanego ćwiczenia (Anakonda-20: Manewry w czasach pandemii, 2020-06-10).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.