Spółka Advanced Protection Systems (APS) z Gdyni, polski lider w dziedzinie technologii zwalczania bezzałogowców, której rozwiązania pomagają chronić niebo nad Ukrainą, zaprezentowała drona przechwytującego, który autonomicznie śledzi i kinetycznie strąca bezzałogowe statki powietrzne przeciwnika, co stanowi ekonomiczne rozwiązanie tego typu zagrożeń.
Zdjęcie: Advanced Protection Systems
Nowy dron przechwytujący (myśliwski, pościgowy) jest częścią systemu antydronowego SKYctrl spółki APS, który integruje radary FIELDctrl, różne efektory oraz oprogramowanie dowodzenia i kontroli CyView C2. Wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji), system może odróżniać bezzałogowce od innych obiektów, takich jak ptaki, zapewniając jednocześnie wykrywanie i raportowanie zagrożeń w czasie rzeczywistym.
SKYctrl udowodnił swoją skuteczność na polu walki podczas wojny na Ukrainie, pomagając przeciwdziałać zagrożeniom ze strony bezzałogowców rosyjskich. Elementy systemu są rozmieszczane na całym świecie przez siły zbrojne i operatorów obiektów infrastruktury krytycznej, w tym elektrowni, rafinerii i sieci telekomunikacyjnych, jak również do ochrony elementów polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła (System antydronowy SKYctrl na wyposażeniu Wojska Polskiego).
Powszechne wykorzystanie bezzałogowców bojowych w wojnie na Ukrainie zainspirowało nas do stworzenia innowacyjnych rozwiązań, takich jak dron przechwytujący — powiedział Maciej Klemm, współzałożyciel i dyrektor generalny APS. Drony przechwytujące wykorzystują uczenie maszynowe do pracy z wysokim poziomem autonomii, odciążając operatorów.
Drony przechwytujące są nakierowywane na cele przez systemy radarowe połączone z zaawansowaną technologią śledzenia wideo. Mogą pracować w roju, komunikując się ze sobą w celu wyznaczania celów i neutralizowania innych rojów przeciwnika. W przeciwieństwie do konwencjonalnego uzbrojenia, dron przechwytujący nie przenosi materiałów wybuchowych, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem zarówno do zastosowań wojskowych, jak i cywilnych.
Dron przechwytujący dodaje opłacalną opcję do naszego zestawu narzędzi neutralizacyjnych — powiedział Radosław Piesiewicz, współzałożyciel i wiceprezes APS. Ta technologia oferuje naszym partnerom wydajne rozwiązanie do obrony ich terytoriów i krytycznej infrastruktury.
Kompleksowy system antydronowy SKYctrl wykorzystuje różnorodne efektory, w tym zakłócacze częstotliwości radiowych, armaty automatyczne kal. 30 mm, a teraz także drony przechwytujące. Elastyczna architektura APS umożliwia integrację z innymi narzędziami, takimi jak karabiny maszynowe i broń laserowa, aby sprostać szeregowi potrzeb obronnych.
Spółka oferuje zakłócacze dwudziestu pasm (ISM, VHF, UHF, GSM , UMTS, LTE, GNSS, Wi-Fi i UKF), kamery 360 stopni typu pan-tilt-zoom, czujniki i neutralizatory Wi-Fi (o zasięgu do 5 km) oraz wymienne radiolokatory pracujące w paśmie X: Access (o zasięgu instrumentalnym 1-7 km), Advance (1-30 km), Range (1-50 km) i Follow (1-50 km).
Advanced Protection Systems oferuje oprogramowanie Prediction Tool, które analizuje złożoność terenu przed montażem całego systemu oraz CyView C2, które śledzi kierunek, kurs i wysokość wszystkich obiektów latających. Dzięki technologii użytej w radarach FIELDctrl, możliwa jest bezbłędna klasyfikacja celów LSS (low-slow-small). Radary doskonale radzą sobie z wykrywaniem wielu celów jednocześnie, klasyfikując je na ptaki i drony. Zaawansowane algorytmy sieci neuronowych dbają o śledzenie wybranych obiektów w czasie rzeczywistym, rejestrują wszystkie incydenty i samodzielnie uczą się w jaki sposób najlepiej chronić wybrany teren. CyView C2 posiada również konfigurowalny i przyjazny interfejs, funkcję obsługi sprzętów stacjonarnych i mobilnych oraz otwarte API dla możliwości integracji z zewnętrznymi systemami.
Poza zastosowaniami wojskowymi dron przechwytujący oferuje niewybuchową alternatywę dla zakłócaczy do ochrony cywilnej przestrzeni powietrznej, w tym lotnisk, przed wrogimi bezzałogowcami. Oczekuje się, że ta technologia będzie wysoce skuteczna w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego bez zakłócania działania innych systemów elektronicznych.
Spółka APS zaprezentowała swój dron przechwytujący po raz pierwszy na XXXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2024 w Targach Kielce, w dniach 3-6 września.