4 października br. podczas uroczystości w 18. Pułku Przeciwlotniczym w Zamościu, konsorcjum PGZ-Narew dostarczyło do Sił Zbrojnych RP pierwsze wyrzutnie oraz inne komponenty wchodzące w skład jednostki ogniowej Małej Narwi, pilotażowego dla programu Narew projektu budowy nowoczesnego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu.
Konsorcjum PGZ-Narew dostarczyło do Sił Zbrojnych RP pierwsze wyrzutnie oraz inne komponenty wchodzące w skład jednostki ogniowej „Małej Narwi”
Przedstawiciele konsorcjum PGZ-Narew, zaangażowani w Małą Narew, tj. PIT-Radwar, Jelcz i WZU w sześć miesięcy od podpisania umowy dostarczyły pierwsze komponenty jednostki ogniowej Małej Narwi – zintegrowane z polskim systemem klasy C2 typu Zenit oraz stacją radiolokacyjną SOŁA wyrzutnie iLauncher z pociskami CAMM od brytyjskiego partnera MBDA UK, posadzone na podwoziach wysokiej mobilności Jelcz 8×8.
Zawarcie umowy wykonawczej na dostawę wstępnych elementów systemu efektora oraz ich integrację z komponentami dostarczanymi przez Siły Zbrojne RP, o wartości ok. 1,65 mld zł brutto, stanowi realizację postanowień umowy ramowej z 7 września 2021 r., zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum PGZ-Narew, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Przyjęty sposób realizacji zadania przekłada się nie tylko z korzyścią dla harmonogramu prac prowadzonych w ramach projektu Narew, ale stanowi również potwierdzenie celowości wprowadzonych w resorcie obrony narodowej zmian w systemie pozyskiwania sprzętu wojskowego (MSPO 2022: Postępy PGZ i MBDA w realizacji „Małej Narwi”, Porozumienie PGZ-MBDA w zakresie dostaw elementów systemu Narew, Umowa na pomostową Narew z pociskami CAMM podpisana).
W kilka miesięcy od podpisania umowy mamy przyjemność przekazywać żołnierzom certyfikaty gotowości do obsługi tego nowoczesnego systemu obrony powietrznej. Dzisiejsza uroczystość to wynik pracy i zaangażowania polskich inżynierów, którzy udowodnili swój kunszt. To także potwierdzenie efektywności polsko-brytyjskiego partnerstwa. Postępy w tym obszarze to dobry prognostyk na przyszłość, gdyż „Małą Narew” traktujemy jako wstęp do realizacji programu „Narew”, który wprowadzi polski przemysł i wojsko na nowy, wyższy poziom – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu Grupy PGZ.
Mała Narew oprócz samych zestawów przeciwlotniczych obejmuje również pakiet szkoleniowo-logistyczny. W ramach projektu PGZ i MBDA UK prowadzą integrację wybranych brytyjskich i polskich elementów systemów obrony powietrznej oraz zapewniają wsparcie techniczne dla zamówionego sprzętu na etapie eksploatacji. Kontrakt przewiduje dostawę pierwszej jednostki ogniowej w 2022, drugiej zaś w 2023 do dywizjonu z Elbląga, który wchodzi w skład 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa
Jednostka ogniowa Małej Narwi oparta jest o krajowy system klasy C2 produkcji PIT-Radwar. W jej skład wchodzą trzy wyrzutnie pocisków CAMM na podwoziu ciężarówek Jelcz P882.57, zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna SOŁA i nośnik komponentu kierowania uzbrojeniem oraz zabezpieczenie logistyczne, tj. pojazdy transportowo-załadowcze.
Zasadniczym zadaniem systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Mała Narew będzie zapewnienie osłony wojskom i obiektom w obszarze prowadzonych działań, a także uzupełnienie systemu ognia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła na małych wysokościach funkcjonujących w ramach narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej.
Wprowadzenie powyższych zestawów na wyposażenie Sił Zbrojnych RP pozwoli w szybkim czasie dokonać rewolucyjnej zmiany w zakresie obrony polskiej przestrzeni powietrznej poprzez wykorzystanie wielokanałowych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, z których każdy posiada kilkanaście kanałów celowania, co umożliwi zwalczanie wielu celów jednocześnie.
https://twitter.com/PGZ_pl/status/1577243167736606720
Program Narew, którego częścią jest umowa wykonawcza na dostawę wstępnych elementów systemu efektora, jest największym i najbardziej złożonym programem modernizacyjnym w historii Sił Zbrojnych RP, o szacunkowej wartości sięgającej kilkudziesięciu miliardów złotych. Należy podkreślić, że jego głównym wykonawcą są spółki polskiego przemysłu obronnego dla których realizacja tego kontraktu stanowi szansę na ustanowienie nowych oraz rozwinięcie już posiadanych kompetencji w obszarze zaawansowanych systemów uzbrojenia. Okres realizacji oraz wolumen zamówień pozwolą ponadto zapewnić rozwój zdolności podmiotów zaangażowanych w realizację tego programu w całym cyklu życia systemu, tj. na etapach produkcji, dostaw, późniejszego serwisowania oraz modernizacji.
W realizację tego projektu zaangażowani są następujący członkowie konsorcjum PGZ-Narew: Polska Grupa Zbrojeniowa jako lider projektu, Jelcz jako dostawca podwozi, oraz PIT-Radwar i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia odpowiadające za integrację komponentów od MBDA UK z krajowymi rozwiązaniami. W skład konsorcjum PGZ-Narew wchodzą także Huta Stalowa Wola, Mesko, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, PCO, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów.
https://twitter.com/PGZ_pl/status/1577227046547165184?s=20&t=bjMX7MXs3R7GsNelBMDCIQ
AKTUALIZACJA
Komentarz europejskiego konsorcjum MBDA:
MBDA z zadowoleniem przyjmuje pogłębianie polsko-brytyjskiej współpracy rakietowej
MBDA z zadowoleniem przyjmuje podpisanie 4 października polsko-brytyjskiego porozumienia międzyrządowego o współpracy dotyczącej rakiet przeciwlotniczych oraz uzgodnienie skali transferu technologii dla programu naziemnej obrony powietrznej Narew.
Podpisaniu dokumentów w jednostce wojskowej w Zamościu towarzyszyło przejęcie przez polskich użytkowników sprzętu pierwszej jednostki ogniowej systemu Mała Narew, wykorzystującego pociski CAMM i wyrzutnie iLauncher, wyprodukowane przez firmę MBDA.
Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, powiedział:
Dostawa „Małej Narwi” do rąk polskich żołnierzy w tak ekstremalnie krótkim czasie to niezwykłe osiągnięcie. Jesteśmy bardzo dumni, że udało się to osiągnąć dzięki naszej bardzo ścisłemu partnerstwu z Polska Grupą Zbrojeniową i silnemu wsparciu ze strony rządu Wielkiej Brytanii. Zawarte dziś umowy uruchamiają kolejny etap polsko-brytyjskiej współpracy rakietowej i stanowią podstawę oferty transferu technologii między MBDA a PGZ, dotyczącej systemu „Narew”, a także wspierają projekty takie jak „Pilica+”, „Miecznik”, „Ottokar-Brzoza” i inne.
MBDA pracuje już z PGZ nad zwiększeniem zdolności polskich przedsiębiorstw w dziedzinie rakiet, m.in. poprzez programy Narew, Miecznik, Pilica+ i Ottokar-Brzoza, wspierane transferem wiedzy i technologii z MBDA do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Oczekuje się, że wspólne działania w tym obszarze zapewnią Polsce istotne zdolności obronne oraz nadadzą impuls gospodarce, tworząc miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji. Wojsko otrzyma uzbrojenie o odpowiedniej wartości w stosunku do jego ceny.
System Mała Narew, dzięki integracji z polskimi stacjami radiolokacyjnymi SOŁA i polskimi systemami kierowania walką, stanowi krok przybliżający realizację głównego programu Narew, a jednocześnie dzięki sprawdzeniu poprawności współpracy rakiet CAMM z polskimi komponentami, ogranicza ryzyka technologiczne projektu Pilica+ (Pilica+ wzmocni obronę przeciwlotniczą Wojska Polskiego).
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.