23 lutego br., w Jarosławiu, dokonano odbioru 12 haubic samobieżnych K9A1 Thunder kal. 155 mm. Jest to kolejna, po dostarczonej do Węgorzewa w grudniu ubiegłego roku pierwszej transzy, dostawa południowokoreańskich haubic samobieżnych do Sił Zbrojnych RP i jednocześnie pierwsza z kilku przewidzianych w 2023.
Zdjęcie: Mariusz Błaszczak via Twitter
Jak napisał na Twitterze wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: Kolejnych 12 armatohaubic K9 od dziś jest na wyposażeniu 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 18. Dywizji Zmechanizowanej. To kolejna dostawa sprzętu zamówionego w ubiegłym roku w Korei. Pierwsze armatohaubice w 2022 roku trafiły do Węgorzewa.
Kolejnych 12 armatohaubic K9 od dziś jest na wyposażeniu 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej @Zelazna_Dywizja. To kolejna dostawa sprzętu zamówionego w ubiegłym roku w 🇰🇷. Pierwsze armatohaubice w 2022 roku trafiły do #Węgorzewo. pic.twitter.com/jN7LUvy1je
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 23, 2023
Zamówione w Republice Korei Południowej haubice samobieżne zostały dostarczone drogą morską do portu w Gdyni, a następnie, po dokonaniu rozładunku, zostały przetransportowane drogą lądową do Jarosławia, gdzie trafiły na wyposażenie 14. dywizjonu artylerii samobieżnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Pierwsza transza 24 haubic samobieżnych K9A1 Thunder została przekazana żołnierzom 11. Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa w dniu 12 grudnia 2022 (Koreańskie haubice K9A1 wzmocnią tworzoną 1. Mazurską Brygadę Artylerii).
Tymczasem 26 stycznia br. południowokoreańska spółka Hanwha Defense informowała na swoim profilu Hanwha Aerospace Land Systems Business Group w serwisie społecznościowym LinkedIn o przygotowaniu transportu 24 haubic K9A1 dla Polski. Oznacza to, że wkrótce powinna nastąpić dostawa kolejnych 12 dział, zresztą zapowiedzianych przez MON (Hanwha: Kolejne haubice K9A1 Thunder w drodze do Polski).
Powyższe dostawy realizowane są na mocy umowy wykonawczej z dnia 26 sierpnia 2022, o wartości 2,4 mld USD netto, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hanwha Defense, zgodnie z którą do Sił Zbrojnych RP w latach 2022-2026 trafi 212 haubic samobieżnych K9A1 (Umowy na czołgi K2 i haubice K9A1 dla Wojska Polskiego).
Umowa ramowa z 27 lipca ub. r. z Hanwha Defense obejmuje również pozyskanie spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL w liczbie do 460 dział wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem dziesiątek tysięcy różnych typów amunicji 155 mm oraz wsparciem technicznym producenta (Czołgi K2, armatohaubice K9 i samoloty FA-50 dla Polski).
W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi haubic. Wykonawca zapewni również wsparcie serwisowe na terenie Polski od chwili zrealizowania dostawy pierwszych haubic. Pakiet szkoleniowy obejmuje wyposażenie symulatorowe oraz szkolenie personelu w Polsce.
Dzisiaj do @21_bsp trafiło 12 haubic samobieżnych K9 #THUNDER. Jest to kolejna, po dostarczonej do 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa w grudniu 2022 r. pierwszej transzy, dostawa 🇰🇷haubic do 🇵🇱Sił Zbrojnych i pierwsza z kilku w 2023 r.https://t.co/yU7fDNByCr pic.twitter.com/kNyEf6KQSD
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) February 23, 2023
K9 Thunder to południowokoreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata o długości 52 kalibrów, która, w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach ponad 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Opancerzenie K9 zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton.
W wersji K9A1 wprowadzony został szereg usprawnień. Główny nacisk położono na zwiększenie skuteczności i zasięgu prowadzonego ognia do 54 km, poprawę świadomości sytuacyjnej oraz zwiększenie komfortu pracy załogi. Warto nadmienić, że zakontraktowane w ramach I etapu haubice K9A1 wyposażane są w polskie systemy łączności oraz zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ.
Na podstawie informacji prasowej
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.