28 lutego służba prasowa II Floty (2nd Fleet) amerykańskiej Marynarki Wojennej (US Navy) poinformowała, że wypłynął pierwszy konwój morski z USA do Europy od czasu zakończenia zimnej wojny. Operacja jest realizowana wspólnie z Dowództwem US Navy w Europie (US Naval Forces Europe) i Dowództwem Transportu Morskiego US Navy (Military Sealift Command, MSC) w ramach manewrów Defender-Europe 20.
Departament Obrony USA przewiduje, że około 90% sił, środków i zasobów, niezbędnych do realizacji ćwiczenia Defender-Europe 20 musi zostać przerzuconych drogą morską przez Atlantyk
W konwoju bierze udział krążownik rakietowy USS Vella Gulf (CG-72), typu Ticonderoga, okręt transportowy USNS Benavidez (T-AKR 306), typu Bob Hope i cywilne samochodowce MV Resolve i MV Patriot. Na pokładach tych ostatnich znajdują się czołgi, artyleria samobieżna, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty i pojazdy wsparcia.
Trasa konwoju została w ubiegłym tygodniu sprawdzona przez okręty 10. Grupy Uderzeniowej Lotniskowca (CSG-5) z USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) na czele wraz z okrętem podwodnym oraz samolotami patrolowymi P-8A Poseidon z 4. Eskadry Patrolowej (VP-4) (Pełna gotowość II Floty US Navy, 2020-01-06).
Ostatnia operacja konwojowania przez Atlantyk z udziałem US Navy została zrealizowana w 1986 / Zdjęcia: US Navy
Operacja morska jest częścią procesu przerzutu sił amerykańskich w ramach ostatnich przygotowań do międzynarodowych manewrów Defender-Europe 20, które odbędą się w kwietniu i maju m.in. w Belgii, Niemczech, Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii i Gruzji. Amerykanie rozpoczęli przerzut swoich sił 23 stycznia. Łącznie do Europy trafi około 14 tys. żołnierzy, którzy pokonają dystans 4 tys. km dwunastoma trasami przerzutowymi. Kolejne 9 tys. żołnierzy US Army, które wezmą udział w manewrach, stacjonuje w Europie (z czego 2 tys. trafi do Polski). Pozostałe 8 tys. żołnierzy będzie pochodzić z 17 państw NATO (w tym 2 tys. żołnierzy z Polski) (Odprawa przed Defender-Europe 20, 2020-01-31).
Konwój ma być potwierdzeniem zdolności US Navy do bezpiecznego przekraczania Atlantyku, przy jednoczesnym sprawdzeniu nowej taktyki przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom na morzu. Przerzut sił z USA do Europy przez Atlantyk był kluczowym czynnikiem, który zadecydował o zwycięstwie podczas I i II wojny światowej.