Bundeswehra rozpoczęła program wyboru nowego karabinka, który miał zastąpić G36 już wiosną 2017 roku. Od tego czasu trwała procedura przetargowa, w wyniku której toczyło się postępowanie sądowe, ale wygląda na to, że wreszcie może dojść do rozstrzygnięcia. Po orzeczeniu wydanym przez Wyższy Sąd Okręgowy w Düsseldorfie można spodziewać się, że Bundeswehra wybierze HK416 A8 spółki Heckler & Koch (Haenel wykluczony, H&K zostaje?).
HK416 A8 / Zdjęcie: Heckler & Koch
Ostateczny zwycięzca procedury przetargowej miał dostarczyć 120 000 nowych karabinków. Program został uruchomiony w kwietniu 2017 roku, ale w wyniku opóźnień dopiero we wrześniu 2020 roku wybrano karabinek C.G. Haenel MK556. Jednak Heckler & Koch ogłosił, że zamierza wyczerpać wszelkie drogi prawne w celu podważenia wyniku przetargu, a w październiku złożone już zamówienie zostało anulowane w wyniku odwołania złożonego przez Heckler & Koch, które następnie było rozpatrywane przez Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr). BAAINBw ogłosił, że powziął zweryfikowaną informację o możliwym naruszeniu patentu przez firmę C.G. Haenel GmbH, [a zatem] udzielenie zamówienia spółce C.G. Haenel zostało anulowane.
Firma C.G. Haenel wystosowała pozew o unieważnienie decyzji rządu niemieckiego o uchyleniu pierwotnego zamówienia. Spowodowało to zawieszenie procesu składania zamówień w tym programie do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Podczas rozprawy w Wyższym Sądzie Okręgowym w Düsseldorfie, Heckler & Koch miał udostępnić film demonstrujący, że niektóre elementy z karabinka CR223 Haenela można łatwo wymienić z częściami z HK416. Wydaje się to potwierdzać twierdzenia Heckler & Koch, że konstrukcja spółki Haenel naruszyła patent i własność intelektualną. Przedmiotowy patent oznaczony jest sygnaturą EP 2 018 508 B1.
MK 556 / Zdjęcie: Haenel Defence
W marcu br. pojawiła się wiadomość, że zaproponowano wybór HK416 A8 i że na posiedzeniu komisji obrony Bundestagu parlamentarny sekretarz stanu ds. obrony Peter Tauber powiedział, że oferty w przetargu zostały poddane ponownej ocenie oraz że przeprowadzono niezależne śledztwo w sprawie domniemanego naruszenia patentu. Dochodzenie to potwierdziło, że spółka Haenel naruszyła patenty Heckler & Koch. 22 czerwca br. także sąd w Düsseldorfie orzekł, że Haenel naruszył patenty konkurenta.
Ostatecznie, tego samego dnia Wyższy Sąd Okręgowy w Düsseldorfie oddalił pozew C.G. Haenel, wydając przy tym następujący komunikat prasowy:
Pozwany [niemieckie Ministerstwo Obrony] słusznie wykluczył stronę powodową [Haenel] z postępowania za poważne uchybienie w postaci słusznie zarzuconego naruszenia patentu. Pozwany udowodnił na podstawie uzyskanych ekspertyz naruszenie patentu europejskiego sygn. EP 2 018 508 B 1, którego właścicielem jest strona uczestnicząca w postępowaniu [Heckler & Koch], przez złożenie przez stronę powodową oferty na karabinek MK 556.
Orzeczenie otwiera Bundeswehrze drogę do rozpoczęcia ostatecznych negocjacji z Heckler & Koch w sprawie podpisania umowy i dostawy nowych karabinków, które zastąpią obecnie używane G36.
Patent HK nr sygn. EP 2 018 508 B1 / Zdjęcie: Europejski Urząd Patentowy
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.