Współpraca spółek Rafael Advanced Defense Systems i Mesko trwa już dwadzieścia lat. Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Mesko do tej pory dostarczało Wojsku Polskiemu przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) Spike LR1 wraz z wyrzutniami. Jednak, jak dowiedziała się Redakcja Magazynu Militarnego MILMAG, ostatnia partia zamówionych ppk została dostarczona i obecnie trwa oczekiwanie na nowy kontrakt umożliwiający rozpoczęcie produkcji Spike LR2 w Polsce. Przestarzałą broń zastąpiła nowa generacja Spike LR2 o poprawionych parametrach, która obecnie trafia na uzbrojenie armii państw członkowskich NATO (Węgry zamówiły izraelskie pociski Spike LR2, Słowacja kupuje ppk Spike LR2).
Makieta Spike LR2 zaprezentowana podczas MSPO 2022
Dziś pora na decyzję o zakupach następców ppk Spike LR1 również w Wojsku Polskim. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w kontekście jednego z najważniejszych projektów realizowanych przez polski przemysł dla Wojsk Lądowych, czyli Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego ZSSW-30, rozwijanego dla przyszłego bwp Borsuk oraz jako uzbrojenie kto Rosomak. ZSSW-30 przeszło badania oraz strzelania wraz z zintegrowanymi pociskami Spike LR1. Jest to o tyle interesujące gdyż, w przeciwieństwie do innych tego typu konstrukcji, Rafael wyraził zgodę na integracje systemu celowania pocisku z konsolami dowódcy i celowniczego. Zwykle zastosowanie izraelskich ppk wymagało instalacji dodatkowego pulpitu do ich obsługi (Strzelania ppk Spike LR z ZSSW-30).
Jakie jest dziś stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej? Na pytanie Redakcji MILMAG o przyszłość ppk Spike jako efektora w Zdalnie Sterowanym Systemie Wieżowym ZSSW-30 Rzecznik Agencji, ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że:
Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30 jest przewidywany do integracji z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi SPIKE-LR2, których pozyskanie zostało ujęte w stosownych dokumentach planistycznych obowiązujących w resorcie obrony narodowej.
Jest to szczególnie istotne dla przyszłości programu ZSSW-30. Zakładając planowane zamówienie na poziomie 341 wież (obecnie wojsko zamówiło 70 sztuk) będzie się to najprawdopodobniej wiązało z zamówieniem nawet kilku tysięcy ppk. Jeżeli wskazywane przez ppłk. Płatka pociski faktycznie mają wejść na uzbrojenie nowych systemów wieżowych to konieczne będzie złożenie stosownych zamówień już w niedalekiej przyszłości.
Jak dowiedziała się Redakcja Magazynu Militarnego MILMAG pewne ustalenia na linii Rafael – Mesko zostały już poczynione. Polski zakład przygotowuje się do wdrożenia linii produkcyjnej nowych ppk natomiast Rafael dzieli się swoim know-how. Jak zapewnia Roman Palaria, szef Marketing & Business Develepment Departament Precison Tactical Weapon w izraelskiej spółce:
Przez ostatnie dwa lata były prowadzone intensywne rozmowy dotyczące produkcji ppk Spike LR2 dla Wojska Polskiego w zakładach Mesko. Dodatkowo Rafael planuje zlecić Mesko wyłączną produkcję wybranych komponentów pocisków dla wszystkich użytkowników. Prócz dotychczas wytwarzanych komponentów Mesko ma dostarczać również główny silnik napędowy.
W kontekście uzbrojenia ZSSW-30 w pociski przeciwpancerne Roman Palaria deklaruje że:
Proces integracji się już zakończył i ZSSW-30 może być uzbrojone zarówno w pociski Spike LR1, jak i LR2.
Taka deklaracja wydaje się korespondować z zapewnieniem rzecznika Agencji Uzbrojenia, jednak zapewne konieczne będzie uzupełnienie badań o przeprowadzenie próbnych strzelań oficjalnie certyfikujących LR2 jako efektor ZSSW-30.
Strzelanie pociskiem Spike LR1 z ZSSW-30 / Zdjęcie: HSW
Z powyższego wynika, iż przyszłość pocisków Spike w Wojsku Polskim zależy dziś od decyzji i preferencji zamawiającego. Zarówno polski, jak i izraelski przemysł zgodnie deklarują, że nie ma przeszkód aby rozpocząć produkcję nowego ppk w Mesko (być może nie tylko na potrzeby polskiego odbiorcy). Taka decyzja mogła by być korzystna ze względów ekonomicznych, zwłaszcza, że pociski w odmianie LR2 mogą być odpalane z posiadanych przez Wojsko Polskie wyrzutni, kupionych wraz z ppk LR1.